تورم با افزایش 5.4 درصدی گرمتر از حد انتظار می شود


مقامات فدرال روز چهارشنبه گفتند تورم در ماه سپتامبر همچنان افزایش می یابد و قیمت ها بیش از حد انتظار افزایش می یابد زیرا شرکت ها با زنجیره تامین تکه تکه و کمبود نیروی کار در سراسر کشور دست و پنجه نرم می کنند.

شاخص قیمت مصرف کننده وزارت کار که سبد کالا و خدمات و هزینه های انرژی و غذا را اندازه گیری می کند ، در ماه سپتامبر سالانه 5.4 درصد رشد داشته است.

این میزان در ماه آگوست سالانه 5.3 درصد افزایش یافته است ، معادل 5.4 درصد افزایش در ماه های ژوئن و جولای ، بزرگترین افزایش 12 ماهه از آگوست 2008 ، درست قبل از این که بحران مالی ایالات متحده را به بدترین رکود اقتصادی منتهی کند. از زمان رکود بزرگ

به گفته وزارت کار ، قیمت مصرف کننده از ماه آگوست 0.4 درصد افزایش یافته است.

داون جونز از اقتصاددانان انتظار داشت سالانه 5.3 درصد و ماهانه 0.3 درصد در ماه سپتامبر افزایش یابد.

شاخص قیمت پایه مصرف کننده ، که شامل نوسان هزینه های غذا و انرژی نمی شود ، نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش یافته است که با 4 درصد افزایش سالیانه که این شاخص در ماه اوت ثبت کرده است ، مطابقت دارد.

زنجیره تامین جهانی در تلاش است تا با افزایش شدید تقاضا برای کالاها همزمان با بهبودی کشورها از همه گیری همگام شود.
اسپنسر پلات / گتی ایماژ

این نرخ تورم کاهش یافت و در ماه ژوئن 4.5 درصد افزایش یافت که سریعترین شتاب قیمت از سال 1991 است.

بیشترین افزایش در تابستان از بخشهایی ناشی می شود که بطور ویژه از بیماری همه گیر آسیب دیده اند و از آن زمان به بعد تقاضای زیادی از جمله قیمت خودروهای فرسوده ، بلیط هواپیما و هزینه سوخت افزایش یافته است.

بی ثباتی قیمت این کالاها در مرکز استدلال فدرال رزرو بوده است که افزایش اخیر تورم موقتی است و محدود کننده برنامه خرید اوراق بهادار از سوی دولت نیست که به نفع بازار سهام بوده است.

تورم
داون جونز از اقتصاددانان انتظار داشت سالانه 5.3 درصد و ماهانه 0.3 درصد در ماه سپتامبر افزایش یابد.
جاستین سالیوان / گتی ایماژ

با این حال ، در ماه های اخیر ، مقامات فدرال رزرو اذعان کرده اند که تورم می تواند بیش از آنچه انتظار می رفت ادامه یابد ، زیرا مدیران شرکت هشدار می دهند که برای افزایش سود ، احتمالاً تا سال آینده باید به افزایش قیمت ها ادامه دهند.

اقتصاددانان ادعا می کنند که عوامل متعددی قیمت ها را افزایش می دهند.

کمبود سراسری کارگران در صنایع مختلف ، از جمله حمل و نقل ، خرده فروشی ، مهمان نوازی و سایر موارد ، شرکت ها را مجبور به افزایش دستمزد کرده است ، قیمتی که سپس به مشتریان منتقل می شود.

زنجیره تامین جهانی در تلاش است تا با افزایش شدید تقاضا برای کالاها همزمان با بهبودی کشورها از همه گیری همگام شود و منجر به کمبود کالاهای مختلف شود که تقریباً همه صنایع را تحت تأثیر قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید