تغییر یا فراموشی؟ غم دولت آمریکا در گروه جنایتکاران!


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و تصمیم مشورتی دادگاه در این کشور در پایان و تکمیل روند تعظیم در برابر مقامات سعودی، به ولیعهد سعودی محمد بن سلمان. در پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد این ممنوعیت را صادر کرد.

رئیس جمهور دموکرات آمریکا در مبارزات انتخاباتی خود وعده داد که ریاض را به دلیل قتل وحشیانه جمال خاشقجی و سایر موارد نقض حقوق بشر منزوی خواهد کرد و در این مورد از ولیعهد سعودی سوال خواهد کرد. انتظار می رود که دولت دموکرات بایدن پس از رسیدن به کاخ سفید، گاو شیر محلی (برخلاف دولت دونالد ترامپ) را به شیوه ای متفاوت مدیریت کند، اما ناگهان در مقابل زانو می زند.

روند تعظیم دولت خسته بایدن در مقابل ولی فقیه عربستان با سفر هیأت آمریکایی به مرز عربستان سعودی در روز یکشنبه (14 ژوئن) آغاز شد. بایدن تلاش کرد تا ناامیدی ریاض از مواضع قبلی و وعده های انتخاباتی خود را برطرف کند و شرکت خود را در دیدار با محمد بن سلمان قرار داد!

سعودی ها با استفاده از ابزار «نفت» در مقابل ابزارهای به اصطلاح غرب مانند «حقوق بشر» سعی کردند هزینه دموکراسی آمریکایی را بپردازند. بایدن به جده رفت تا عربستان سعودی را متقاعد کند که تولید نفت اوپک پلاس را در بحبوحه بحران انرژی غرب و به دنبال تحریم های روسیه افزایش دهد. این درخواست بایدن مانند استقبال سردی که در این منطقه از وی صورت گرفت، پاسخی نداد و مقامات ریاض آن را بدون هیچ دستاورد یا توافقی در این زمینه به واشنگتن بازگرداندند.

عربستان به همین بسنده نکرد و چند سال بعد و همزمان با ورود غرب به زمستان بدی همراه با سایر اعضای اوپک پلاس تصمیم به کاهش تولید نفت خود گرفتند. به این ترتیب، فشار عربستان سعودی بر آمریکا و تجهیزات الکترونیکی بسیار قوی تر از ادعای حقوق بشر واشنگتن علیه بن سلمان است. دلیل این امر ضعف و شکست دولت بایدن بدون استراتژی است.

اکنون با گسترش منافع غرب در نفت و انتقاد از ضعف دولت دموکرات، به نظر می رسد کاخ سفید به مرحله جدیدی از تعظیم و تعظیم در برابر ریاض روی آورده است. در این قسمت اخیر، وزارت دادگستری آمریکا با صدور رای مشورتی و با تایید دولت این کشور به دلیل قتل روزنامه نگار منتقد ریاض در استانبول به ولیعهد عربستان سعودی اعطا شد. بایدن این بار پس از قتل وحشیانه خاشقجی ادعای ترک عربستان را ندارد، بلکه مقصر قتل شاهزاده سعودی را نیز بر عهده گرفته است!

برخی گزارش‌ها و تحلیل‌ها از این بی‌توجهی بایدن و انقلاب دموکرات‌ها در عربستان نشان می‌دهد که اقدامات مقامات فعلی کاخ سفید برای فرار از مشکلات و چالش‌های داخلی دنیای مردم آمریکا هر روز در حال کاهش است. و دولت بایدن به افزایش تولید نفت عربستان به عنوان ابزاری برای تأثیرگذاری بر نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه جاری (نوامبر) تلقی شده است و او می خواهد حمایت عربستان سعودی را برای کمک به احیای حقوق جنایتکاران جلب کند. پیراهن شاهزاده.

انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید