تصمیم عجیب شاه باعث تعجب سفیر انگلیس شد!/ تقسیم خاک ایران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهاناحمد شفیعی کارگردان مستند «داستان یک جدایی» همزمان با انتشار آنلاین این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره توضیح داد: ایده اصلی این مقاله این است که کار علت ادعای جزایر سه گانه خلیج فارس، وقتی ادعای طرف مقابل بررسی شد، با مصاحبه هایی شروع کردیم، به دلیل ایده هایی که با لذت پروژه «بحرین» برای ما پیدا شد، رفتیم. به پروژه جدایی بحرین از ایران. به این ترتیب با افرادی مثل اردشیر زاهدی یا فریدون مصاحبه می شود سیندوره زمانی که ما در اواخر دوره پهلوی بودیم، مسئولیت هایی داشتند و از نزدیکان شاه محسوب می شدند. همین افراد سیاست شاه را در چارچوب سیاست خارجی دوره پهلوی نقد کردند و این برای ما بسیار زیبا و جالب است. این نظرات با زمینه قبلی ادبیات در مورد این موضوعات، که معمولاً در مورد جنسیت است، در تضاد است اطلاعات شخصی و خودش خندیدن این است!

وی ادامه داد: ماهیت این پرس و جوها این بود که نزدیکان شاه با سیاست های او مخالف بودند. بخصوص در زمینه بحرین این مواضع برای ما جالب بود و وقتی جلوتر رفتیم و تحقیقات بیشتری انجام دادیم احساس کردیم در برخی زمینه ها خلأ اطلاعاتی وجود دارد و مستقل از حوزه بحرین به سراغ مصاحبه ها رفتیم. تا متن به تصمیم نهایی خود رسید این روند تقریبا 10 سال طول کشید!

این مستندساز افزود: کار روی این پروژه را از سال 1391 آغاز کردیم و دوست شدن حمید تحمل کار ما شروع شد. او مسئول مصاحبه های بیرونی و بخشی از تحقیقات بود و من بقیه مراحل را تا پایان که این مستند آماده نمایش شد ادامه دادم.

در ماجرای جدایی بحرین اولین اشاره به اهل مرجعیت است

تفسیر شفیعی: ماهیت مستند «داستان یک جدایی» روایی است. دست ها اول و درست از صدای صاحبان قدرت و نفوذ در مورد بحرین تلقی می شود. در این مستند مستقیماً با این افراد صحبت کردیم و با دوربین به سراغ آنها رفتیم تا خاطرات و اعترافات آنها را در این زمینه ثبت کنیم. برخی از این افراد مانند اردشیر زاهدی امروز مرده اند. اگرچه برخی از این افراد امروز به لطف خدا حافظۀ خود را از دست داده اند، اما حوالی سال های 93 و 94 که به عیادتشان رفتیم، هنوز خاطراتشان باقی مانده است و ما از آنها سخنان خوبی می نویسیم.

وی افزود: ما از ابتدا سعی کردیم ریشه های این تقسیم بندی را بررسی کنیم. مستند با حضور انگلیسی ها در منطقه و ورود استعمار قدیم به هند و اینکه چقدر این منطقه برای آنها محافظت شده بود شروع می شود. پس از جنگ جهانی دوم، انگلیس با شکست هایی که خورد، ضعیف شد و زمانی که مجبور به ترک خلیج فارس شدند، به وحشت افتادند. آنها ژئوپلیتیک آنها منطقه را به گونه ای تغییر دادند که بازیگران محلی در برابر غرب متعادل شوند. در این شرایط با شیوخ خلیج فارس قرارداد امضا کردند و آنها را زیر نظر خود درآوردند. پس از آن انگلیس و فشاری که به شاه ایران وارد کرد، او را مجبور به تسلیم داوری بین المللی و ماهیت بازی و تحقیق کرد. صورت برای سازمان ملل، بحرین از ایران جدا می شود.

این مستندساز ادامه می دهد: مهمترین نکته در این مستند داستان است دست ها این حذف شاه از اختیارات تاریخی و قانونی ما برای حفاظت از این کشور است. در عین حال انتقاداتی هم به این تصمیم وارد شد اما در بازی سیاسی و رای مجلس به این پرونده در ایام نوروز، این طرح تا این صفحه به رای گذاشته شد. غمگین در تاریخ کشورمان نوشته شود.

این خبر در این مستند فاش شد

کارگردان «ماجرای جدایی» درباره داستان های شگفت انگیزی که کارشناسان در این مستند روایت می کنند، می گوید: ساختار این مستند به این صورت است که وقتی در یک فیلم مستند از یک نفر نام برده می شود و همیشه شاهد مصاحبه با همان فرد هستیم. این موضوع جالبی است که گاهی مخاطب را شگفت زده می کند. بخشی از این گزارش ها در این مستند ارائه شده است. نماینده انگلیس در ایران در این مستند به عنوان داستان های پادشاه در هند شگفت زده می شوند و بلافاصله می خوانند. شنیدن این خاطرات برای ما ایرانیان امروز بسیار دردناک است. هر چند که انتظارش را نداشتند پادشاه این موقعیت ما ادعایی در مورد “بحرین” نداریم و اگر آنها تصمیم به ترک آنها داشته باشند، در این مورد صحبت نمی کنیم.

وی ادامه داد: خاطره اردشیر زاهدی از این دیدار شاه نیز در مستند قابل توجه است، زیرا او انتظار این اطلاعات را نداشت. زاهدی هم از آنجا با رسانه ها تماس گرفت اطلاعات پادشاه سرکوب شود اما با قدرت روسای جمهور و فعالان قدرتمند در مطبوعات داخلی اطلاعات این مصاحبه دوختن وقتی کار تمام شد متوجه می شود.

شاه گفت بحرین فقط برای ما مشکل دارد!

شفیعی همچنین گفت: دکتر سیندوره او در این مستند می گوید از اینکه شاه از افکار و عقاید ما پیروی نکرد ناامید شدیم و تقاضای جلسه ای برای صحبت مستقیم با شاه داریم. به گفته وی پس از پیگیری های فراوان توانستیم با شاه ملاقات کنیم و بدون تشکر مخالفت خود را مطرح کنیم. پادشاه پاسخ داد که من هستم متشکرم من شک ندارم که نمی توانم فشار را تحمل کنم. می گوید از بحرین جز دردسر بیرون نیامده است! این خبر برای ما بسیار عجیب است.

این مستندساز تاکید کرد: این مستند به نظر می رسد همه چیز متعادل است و سعی کرده ایم درباره همه مسائل صحبت کنیم. داریوش زندانی وی دیپلمات و نماینده سیاسی ایران در سازمان ملل در زمان پهلوی بود و در مذاکرات بحرین نیز حضور داشت. البته این موضوعات در کنار هم جالب هستند.

وی در پاسخ به برخی مواضع مربوط به شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه امروز نیز در دفاع از جدایی بحرین از ایران گفت: بالاخره یک سری مشکلات روزمره باید از روی منافع ما محاسبه شود. مدت زمان طولانی و کشور را ترک کنند. اگر بحرین امروز قسمتی از به عنوان کشور ایران تمام آب های خلیج فارس متعلق به ایران است و هر کشوری که بخواهد از این مسیر استفاده کند باید مجوز ایران را بگیرد و هزینه کند. با این حال، امروز، این نقطه از جهان یک آبراه است و هیچکس نمی تواند مجوز بگیرد. کنترل ایران بر این منطقه تحت تأثیر قدرت نظامی و سیاسی آن است. بحرین ذخایر بزرگ نفت و گاز در قسمت جنوبی دریای خزر وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است.

بحرینی ها شناسنامه ایرانی دارند

شفیعی ادامه داد: مستند دیگری به نام «خط قرمز» درباره بحرین ساختم، درباره رهبر شیعیان بحرین شیخ عیسی قاسم. در آن مستند لایه اجتماعی بحرین را می بینیم. امروزه بسیاری از شیعیان بحرین به زبان فارسی صحبت می کنند و برخی از بزرگان آنها نیز شناسنامه ایرانی دارند. اما به دلیل قدرت آل خلیفه جرات باز کردن دستان خود را نداشتند. از این موقعیت جدا نشدن بحرین از ایران به نفع مردم بحرین و ماست. همچنین در فیلم ذکر شده است که اگر همزمان انتخاباتی برای مردم بحرین برگزار می شد، هرگز این تقسیم بندی اتفاق نمی افتاد. در آذربایجان هم همین وضعیت را می بینیم و دوستان ایرانی که برای مقاله به آذربایجان می روند می گویند مردم عادی آنجا هنوز ایران را دوست دارند، باید رفتار رهبران را از خواست مردم جدا کنیم. ارتباط خانواده و عشق به خانه آبا و اجدادی در طول زمان تغییر نمی کند و می تواند شرایط متفاوتی را در آینده ایجاد کند.

این مستندساز در پایان می گوید: در آینده که غرب ضعیف باشد، مردم محل خواهند فهمید. اگر کشور ما تحت فشار و تحریم های سیاسی نباشد، وضعیت اقتصادی بهتر می شود و شاید حفظ استقلال خود در این زمینه راحت شود. مکان ها صحبت. مشکل اقتصادی امروز مردم را شاید تا مدت ها بر اساس مصالح کشور نتوانیم حل کنیم.