ترکیه اولین موشک بالستیک خود را آزمایش کرد


روزنامه زمان ترکیه در سال 2011 به نقل از منابع نظامی این کشور نوشت که سازمان صنایع دفاع ترکیه پروژه ساخت موشک بالستیک قاره پیما با برد 2500 کیلومتر را به دستور رجب طیب اردوغان آغاز کرده است.

رسانه های ترکیه از آزمایش موفقیت آمیز اولین موشک بالستیک تایفون این کشور خبر دادند.

به گزارش سایت روسیه الیوم، این موشک از منطقه «ریزه» در شمال ترکیه شلیک شده و در جزیره ای در دریای سیاه متعلق به استان «سینوپ» و در فاصله 561 کیلومتری به هدف اصابت کرده است.

رسانه ها و منابع ترکیه ای در این کشور اطلاعات بیشتری از این موشک بالستیک منتشر نکرده اند. در ماه مه 2018 ترکیه نیز از ساخت دو موتور، یکی با برد متوسط ​​به نام «گوکدوگان» و دیگری دوربرد به نام «بوزدوغان» خبر داد.

به گزارش رسانه های ترکیه، صنعت دفاعی این کشور سال هاست که به دنبال تولید موشک های بالستیک و قاره پیما بوده است و در سال 2011 روزنامه ترکیه ای زمان در منابع نظامی این کشور گزارش داد و نوشت که سازمان … صنعت دفاعی ترکیه به دستور رجب طیب اردوغان در حال برنامه ریزی برای ساخت برنامه موشکی بالستیک است که این کشور مسافت 2500 کیلومتری را آغاز کرده است.

باید گفت که جاه طلبی های ترکیه در صنعت خودروسازی در سال های اخیر بی جا نبوده و ترکیه در صنعت خودروسازی وابستگی زیادی به کشورهای ناتو و غرب دارد.