تخت روانچی: اگر آمریکا تصمیم درستی بگیرد، دیگر پرداخت نمی کنیم


به گزارش گروه سیاست های خبرگزاری فارس، پس از تقریبا دو سال و نیم تاخیر دهمین کنفرانس بررسی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای با حضور نمایندگان 188 کشور عضو در دبیرخانه سازمان ملل آغاز می شود.
مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد ضمن حمایت از بیانیه عدم تعهد، بر سه رکن اصلی معاهده خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده مسالمت آمیز تاکید کرد و ضمن بررسی تاریخچه او گفت که دلیل آن در کنفرانس بازنگری در سال 2000، کشورهای دارای سلاح هسته ای با 13 گام عملی برای اجرای ماده 6 معاهده لغو سلاح های هسته ای موافقت کردند. در برنامه اقدام سال 2010، این کشورها متعهد به کاهش و در نهایت نابودی انواع سلاح های هسته ای شدند. با این حال، نیم قرن پس از اجرایی شدن این ممنوعیت، هنوز هزاران سلاح هسته ای آماده پرتاب در انبار وجود دارد، صدها میلیارد دلار برای جایگزینی آنها هزینه شده است و توسعه سلاح های هسته ای و سلاح های هسته ای هنوز در حال پیشرفت است. رقابت ادامه دارد
رهبر واقعی کشورمان خاطرنشان کرد: از آخرین نشست بازنگری در سال 2015، مذاکرات بین کشورهای هسته‌ای برای کاهش یا حذف سلاح‌های هسته‌ای آغاز نشده و کاهش نیروهای جدید هسته‌ای برای ادامه سیاست هسته‌ای صورت نگرفته است. ایالت ها. به گونه ای که کاملاً با این معاهده سازگار نیست، او نسبت به این معاهده ابراز نگرانی کرد و با هدف دستیابی به جهانی بدون سلاح هسته ای مخالفت کرد.
وی توضیح داد: اگرچه دیوان بین‌المللی دادگستری در سال 1996 بر اساس اقدامات و سیاست‌های برخی از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای، این تعهد قانونی کشورهای دارای سلاح هسته‌ای را تایید کرد، اما به نظر می‌رسد که آنها از تعهدات خود در زمینه تسلیحات هسته‌ای دست برداشته‌اند. در نظر بگیرید که آیا آنها به یکدیگر احترام می گذارند. به عنوان مثال، در مقیاس وسیع، ایالات متحده آمریکا با صرف بودجه ای بالغ بر یک تریلیون و 200 میلیارد دلار، تسلیحات هسته ای خود را مدرن کرده است و تعداد و عملکرد سلاح های هسته ای را در سال های اخیر افزایش داده است. بریتانیا قصد خود را برای توسعه و ساخت 80 موشک هسته ای جدید اعلام کرده است و بدین ترتیب سقف زرادخانه هسته ای خود را افزایش می دهد. فرانسه با صرف میلیاردها یورو در حال تقویت و ارتقای سلاح های هسته ای و سیستم های پرتاب آنها است.
رئیس دیپلمات کشورمان یادآور شد: عواقب مشکل عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح بسیار نگران کننده است و معتقدیم این مشکل اعتماد به معاهده را به شدت تضعیف کرده است. این معاهده تعادل ظریفی بین خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز برقرار می کند و ماده 6 بخش اصلی توافقنامه ای است که NPT بر آن استوار است: عدم افزایش در ازای خلع سلاح هسته ای.
تخت روانچی تاکید کرد: اگر هدف از این نشست بازنگری همانطور که برخی کشورها گفته اند فقط کنترل بیماری های هسته ای باشد به جایی نمی رسیم.
وی افزود: هدف اصلی و هدف اصلی این نشست بازنگری، تعیین راه پیش رو برای تغییر وضعیت موجود و رفع خطرات ناشی از سلاح های هسته ای است. از این نظر، ما معتقدیم که توافق برای شروع زودهنگام مذاکرات برای توسعه کنفرانس جامع سلاح های هسته ای برای از بین بردن کامل این سلاح ها در یک زمان مشخص، موثرترین راه را برای تغییر وضعیت ارائه می دهد.
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: کشورهای غیرهسته ای به تعهدات خود در زمینه منع اشاعه پایبند بوده و به استثنای برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان دارای سلاح های هسته ای زیادی هستند. سرزمینی که روح و متن معاهده را نقض می کند. از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران حامی سرسخت خلع سلاح هسته ای است، متعهد به عدم اشاعه و حمایت از عدم تبعیض و اجرای بی پروا سیستم دفاعی آژانس بین المللی انرژی اتمی است.آژانس انرژی. وظیفه ایران این است که آژانس باید حرفه ای عمل کند و تحت فشار اشخاص ثالث، به ویژه اتهامات بی اساس آژانس های جاسوسی قرار نگیرد.
وی با یادآوری رعایت اصول بنیادین کشورمان، اجرای روش‌های غیر کاشت بدون استثنا در سطح جهان را یادآور شد و افزود: متاسفانه در نتیجه استانداردهای دوگانه در استفاده از روش‌های غیرمخرب، سلاح‌های هسته‌ای است. رژیم صهیونیستی که با حمایت و کمک آمریکا ایجاد شده است، تهدیدی همیشگی است و تهدیدی برای امنیت کشورهای خاورمیانه شرکت کننده در این معاهده محسوب می شود. این سازمان تروریستی چندین دانشمند هسته ای بی گناه را به قتل رسانده است. این عضو می گوید برای جلوگیری از بروز مشکل جدی برای معاهده، علاوه بر محکومیت این تهدید به استفاده از زور، جلوگیری از این روند قانونی ضروری است. بدون شک این دولت اگر چنین تهدید احمقانه ای بکند تاوان سنگینی خواهد داد. علاوه بر آن، منافع ما به عنوان اعضای خیابانی در خطر است. کنفرانس بازنگری باید تحت تهدید دولت اسرائیل به این کار ادامه دهد.

رهبر رسمی کشورمان همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران قویا از ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه حمایت می‌کند و نگرانی عمیق خود را از تاخیر طولانی قطعنامه 1995 و برنامه اقدام 2010 برای این منطقه ابراز می‌کند. خاورمیانه. بدون شک تا زمانی که خطر برنامه مخفیانه تسلیحات هسته ای رژیم صهیونیستی برطرف نشود، خطر گسترش سلاح های هسته ای در شرق خاورمیانه باقی خواهد ماند.
تخت روانچی در پایان در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: در حالی که ایران به تعهدات هسته ای خود بر اساس توافق هسته ای عمل می کند، 15 گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد، آمریکا در اردیبهشت 1397 از آن خارج شد و کمپینی را آغاز کرد. فشار شدید بر ایران برای جلوگیری از بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی وعده داده شده در توافق. جمهوری اسلامی ایران با صبر راهبردی و بازدارندگی قوی خود توانست این توافق را به طور موثر و کارآمد حفظ کند. در آوریل 2021، ایران و سایر طرف ها مایل به از سرگیری اجرای توافق هستند. دستیابی به این هدف به تعویق افتاده است، زیرا دولت آمریکا هنوز تصمیمی برای تضمین منافع اقتصادی که ایران بر اساس توافق وعده داده بود، نداشته است.
وی همچنین گفت: آمریکا تصمیم درستی خواهد گرفت، از سوی دیگر ایران پرداخت های خود را متوقف کرده و طبق توافق 2015 اجرای فعالیت های هسته ای را از سر خواهد گرفت.
انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید