تحریم های جدید آمریکا علیه ایران در 18 سپتامبر 1401


به گزارش تجارت نیوز به نقل از اسپوتنیک، بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، یک شخص حقیقی و چهار شخص حقوقی جدید از ایران و مرتبط با ایران در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته اند. پراور پارس، بهارستان کیش، شرکت های طراحی و ساخت هواپیما و داما و رحمت الله حیدری، مدیرعامل بهارستان کیش به اتهام تحقیق، توسعه، تولید و تهیه پهپاد برای ارتش ایران در این لیست قرار دارند. استحکام – قدرت

با توجه به بیانیه شب گذشته جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا و اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، به نظر می رسد باید منتظر احیای برجام باشیم.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود درباره این تحریم‌ها از شرکت خدمات هواپیمایی «سفیران ایران» یاد کرد و این شرکت فعال در صنعت حمل‌ونقل را به دلیل دست داشتن در انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه تحت تحریم قرار داد.

اگرچه وزارت خزانه‌داری آمریکا اظهارات متعددی در خصوص رفع تحریم‌ها و تحریم‌ها داشته است، اما اعمال این تحریم‌ها با ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر پیروی از مسیر دیپلماتیک در مذاکرات وین مطابقت دارد.

آیا آمریکا قصد بازگشت به برجام را ندارد؟

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به تلاش خود برای جلوگیری از بازگشت واشنگتن به مفاد اصلی توافق هسته‌ای ایران با طرح برخی ادعاها در چند ماه گذشته ادامه می‌دهد. در همین حال، خزانه داری آمریکا با اعمال تحریم های جدید نشان داد که کاخ سفید تمایل چندانی برای بازگشت به روش های قبلی خود ندارد.

کمتر از 12 ساعت مانده به اعلام دور جدید تحریم های آمریکا علیه این افراد و نهادها، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: واشنگتن آنقدر که می خواهد به آن نزدیک نیست. تمام کردن توافق برجام با ایران

کربی در این باره توضیح داد: ما آنقدر که دوست داشتیم و امیدوار بودیم به تکمیل توافق نزدیک نیستیم. همیشه تفاوت هایی وجود دارد. اما مذاکرات همچنان ادامه دارد.

وی در این باره توضیح داد: دولت آمریکا می خواهد مطمئن شود در صورت عدم توافق، گزینه های دیگری برای توقف سلاح هسته ای ایران دارد یا خیر؟

آیا شورای حکام درباره ایران قطعنامه ای تصویب می کند؟

نشست هفتگی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده در وین برگزار می شود. روز گذشته لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال با انتشار بیانیه ای در توئیتر نوشت: هیچ برنامه ای برای صدور قطعنامه علیه ایران در نشست هفته گذشته شورای حکام آژانس انرژی اتمی وجود ندارد.

در همین حال، رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در گزارشی که به دست رویترز رسیده است، گفت: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 19 برابر بیشتر از سطحی است که قبلاً در توافق هسته ای 2015 تعیین شده بود.

به گفته وی، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به 60 درصد نزدیک به درجه تسلیحات رسیده است که بیش از حد کافی برای یک بمب اتمی است. اورانیوم غنی شده تا 60 درصد ایران در قالب هگزافلوراید اورانیوم (UF6) از آخرین گزارش این وزارتخانه که در 30 اردیبهشت ماه سال جاری منتشر شد، با 12.5 کیلوگرم افزایش به 55.6 کیلوگرم تخمین زده می شود.