تجربه سال های اخیر نشان می دهد که تحریم ها نمی توانند تجارت ایران را متوقف کنند


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در نشست فعالان اقتصادی ایران در مجارستان به مشکلات ویژه در حوزه تجارت ایران در شرایط تحریمی کنونی پرداخت و گفت: حل این مشکلات نیازمند برنامه ریزی ویژه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احسان خاندوزی که برای شرکت در سومین کمیسیون مشترک ایران و مجارستان به بوداپست رفته بود، گفت: تجربه سال گذشته نشان داده است که هیچ تحریمی نمی تواند مانع رشد و توسعه تجارت ایران شود.

وی گفت: سال گذشته کمتر از نصف میزان فعلی نفت صادر کردیم و حجم تجارت ایران زیر 100 میلیارد دلار بود که تا پایان امسال افزایش چشمگیری خواهد داشت.

خاندوزی همچنین گفت: سال گذشته ثابت کردیم که تحریم ها و فشارهای دشمن نمی تواند ایران را از هم جدا کند حتی اگر انتقام گرفته باشیم.

وزیر اقتصاد از قدرت بالای شرکت های ایرانی در حوزه آموزشی خبر داد و طرف های مجارستانی از شنیدن این میزان قدرت شرکت های ایرانی متعجب شدند.

خاندوزی به پتانسیل های دولت سیزدهم برای توسعه تجارت خارجی و سرمایه گذاری خارجی پرداخت و در موضوع سومین نشست کمیسیون مشترک ایران و مجارستان، افزود: مجارستان در سیاست خارجی مواضع ویژه ای داشته است و مسئولان امر این کشور در مذاکرات اخیر تمامی مشکلات را حل کرده و موانع تجاری دو کشور افزایش یافته است.

مجارستان شریک استراتژیک ایران در اروپای شرقی است

در این مراسم حمید عارفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان گفت: مجارستان کشوری با اقتصاد زبان در شرق اروپا است.

عارفی با اشاره به مخالفت مجارستان با سیاست های تنبیهی، به روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و گفت: سال آینده هشتادمین سال ارتقاء روابط دو کشور در سطح سفارتخانه ها خواهد بود.

به گفته وی، میزان تجارت خارجی مجارستان 280 میلیارد دلار است و با کشورهای مختلف جهان روابط اقتصادی دارد.

رشد 56 درصدی میزان تجارت خارجی ایران و مجارستان

سفیر ایران از رشد 56 درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در نیمه نخست امسال خبر داد. خوراک دام و طیور، کود، مواد شیمیایی و ماشین آلات از جمله محصولات مبادله شده بین دو کشور است.

در این مراسم بسیاری از تجار ایرانی مقیم مجارستان به بیان دیدگاه های خود در خصوص توسعه روابط تجاری دو کشور پرداختند.

رفع موانع بانکی و تامین ترخیص، حمل و تجارت محصولات ایرانی در مجارستان از جمله موضوعاتی است که این فعالان اقتصادی به آن اشاره می کنند.

مجارستان تحریم ها را محکوم کرد

خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی که برای دیدار با مقامات مجارستانی به مجارستان رفته بود، روز چهارشنبه (25 نوامبر) در اولین روز اقامت خود در بوداپست، با «میهای وارگا» معاون نخست وزیر و وزیر دارایی دیدار کرد. مجارستان: تقویت روابط دوجانبه، بحث و تبادل نظر شد.

در این نشست که در ساختمان وزارت دارایی مجارستان برگزار شد، هر دو طرف بر اهمیت ارتقای کار اقتصادی، مالی و مالی تاکید کردند و ارتباطات احزاب سیاسی و اقتصاد را به عنوان پشتوانه ای قوی برای ادامه رشد بررسی کردند. تقویت روابط

ورگاه با بیان اینکه اعمال تحریم ها برای ایجاد و از بین بردن تفاهم و همکاری بین کشورها ضروری نیست و هر تلاشی برای تقویت صلح و حل و فصل مسائل از طریق مذاکره انجام شود، بر اهمیت روابط دوجانبه مجارستان تاکید کرد. و کشور ما .

وی افزود: در این شرایط روابط دو کشور به دلیل قدرت سیاستمداران دو طرف بسیار خوشحال است.

ایران و مجارستان علاقه مند به تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری هستند

وزیر دارایی مجارستان حفظ مجموعه ای از کمیسیون های مشترک بین دو کشور را نشانه استحکام روابط ارزیابی کرد و خواستار رفع موانع فعلی و اجرای مصوبات کمیته های قبلی شد.

وارگا درباره سفر خود به تهران در سال 2017 گفت که کشور ما جنبه های زیادی دارد و ما باید روابط با ایران را در حد و اندازه آن کشور اصلاح و بهبود بخشیم.

در این همایش که در بهار 1402 تصمیم گیری شد، رئیس و مسئولان سازمان مالیات و گمرک مجارستان با مقامات مالیاتی و گمرکی ایران در تهران گفتگو و رایزنی خواهند کرد.

خاندوزی وزیر دارایی کشورمان ضمن تبیین دیدگاه های سیاسی و جهانی و نشان دادن توانمندی های اقتصادی، تجاری و مالی جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت تقویت روابط دوجانبه از سوی مسئولان کشور تاکید کرد. دور.

وی به تشریح تحولات مربوط به روابط دوجانبه از جمله؛ وی پیشنهاد دیدار و گفت‌وگو بین وزرای امور خارجه، اقتصاد، دارایی و کشاورزی طرف ایرانی و همتایان مجارستانی آنها را داد و سومین کمیسیون اقتصادی را برای نشان دادن توانایی ایران در تقویت روابط با مجارستان برگزار کرد.

انتقاد این است که برخی کشورها از تحریم های خودسرانه استفاده می کنند

خاندوزی همچنین با «شاندر لساک» معاون پارلمان مجارستان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار طرفین دیدگاه های خود را در خصوص توسعه روابط پارلمانی و کمک مجالس دو کشور برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری تشریح کردند.

شاندر لساک ضمن ابراز نارضایتی از اقدامات برخی مراجع در خصوص اعمال تحریم های غیرضروری علیه کشورهای مختلف، رفع موانع توسعه اوراق دوجانبه را بسیار مهم دانست.

وی قویاً قدرت و فرهنگ خلاق ایران را فرصتی مهم برای سایر کشورها از جمله مجارستان برای تبادل روندهای فرهنگی در سطح بین المللی دانست.

دو طرف توانستند هیئت های پارلمانی و گروه های دوستی پارلمان های دو کشور را تبادل کنند.

به گزارش ایرنا، سومین کمیسیون مشترک ایران و مجارستان امروز (پنجشنبه 5 آبان) در بوداپست برگزار می شود. سرپرست هیات ایرانی سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی است.