تاثیر ویژه مصرف عسل گون برای درمان کبد چرب

اکنون همه ما تقریباً در مورد خواص عسل گون خالص برای بیماری ها شنیده ایم، اما تقریباً کمتر می توانستیم فواید عسل برای مشکلات کبد، به ویژه کبد چرب را بشنویم. به همین دلیل است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 

نحوه عملکرد کبد و نحوه ایجاد مشکلات کبدی

اگرچه کبد مسائل زیادی را در بدن انجام می دهد، به طور خلاصه، توانایی های کبد شامل تصفیه خون، ذخیره آن، تولید صفرا و تغییر مواد است.

موادی که ممکن است از طریق روده جذب شوند، معمولاً از طریق سیاهرگ ها وارد کبد می شوند. این شامل کربوهیدرات ها (قند)، چربی، سموم و مقدار زیادی ویتامین های مختلف است.

  • یکی از مهمترین قابلیت های کبد تصفیه خون است. یعنی ما هر روز از طریق داروها و مواد مصنوعی معادل نوشیدنی ها و وعده های غذایی سریع سموم را به بدن خود تزریق می کنیم که وظیفه کبد دفع این سموم از بدن است.
  • کبد همچنین می‌تواند برای ذخیره‌سازی قابل شارژ باشد، که نشان می‌دهد کربوهیدرات‌های بیشتری را در محدوده نوع گلیکوژن ذخیره می‌کند تا هر زمانی که بدن آن را بخواهد حرکت کند. به همین دلیل است که کبد نقش کلیدی در تنظیم قند خون بدن دارد. کبد علاوه بر این چربی های اضافی را برای خوردن در صورت تمایل می خرد.
  • یکی دیگر از عملکردهای کبد تامین صفرا و به دست آوردن آن در کیسه صفرا است که به هضم و جذب مواد داخل روده و معده کمک می کند.

 

مشکلات کبدی و کبد چرب چگونه ایجاد می شود؟

به طور خلاصه، کبد زمانی که عملکرد آن مختل می شود مشکل دارد. که هم ارثی است و هم در نتیجه سموم و چربی وارد شده به کبد بیشتر از آن است که کبد بتواند کار کند و به همین دلیل فرد خاص دچار مشکلات کبدی همراه با کبد چرب می شود که اگر درمان نشود. می تواند منجر به فیبروز شود. و سیروس به پایان می رسد.

 

همانطور که احتمالاً می بینید، سطوح اولیه کبد چرب قابل برگشت است و ممکن است با برنامه کاهش وزن و استفاده از اجزای مطمئن به حالت عادی بازگردد. ما همچنین به استفاده از عسل گون برای کبد چرب در سطوح اولیه اشاره می کنیم که وضعیت کبد را بدتر نکرده است.

 

چگونه عسل گون می تواند به بهبود مشکلات کبدی کمک کند؟

 

بسیاری از افراد بر این باورند که عسل گون خام نه تنها مشکلات کبد را درمان نمی کند، بلکه باعث ایجاد کبد چرب می شود. با این حال تجزیه و تحلیل نشان می دهد که آنزیم های موجود در عسل گون اعلا، علاوه بر ویتامین های مغذی موجود در عسل گون ارگانیک، همراه با فلاونوئیدهای موجود در آن، ممکن است به بهبود کبد کمک کنند.

معمولاً عسل گون خالص ممکن است از 3 طریق به مشکلات کبد کمک کند.

قبل از آن بدانید که دیگر برای یافتن سایت عسل طبیعی و قیمت عسل گون درجه یک نیازی به جست و جو ندارید و فقط کافیست روی همین لینک کلیک کنید.

 

۱. نتایج آنتی اکسیدانی عسل گون

عسل گون با داشتن منابع غنی از آنتی اکسیدان ها (پلی فنول ها، فلاونوئیدها، ویتامین C و مونوفنولیک ها)، می تواند از کبد در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب به سلول های کبدی دفاع کند.

به عنوان مثال، صفرا یک مایع گوارشی است که در کبد ساخته می شود و از طریق مجاری صفراوی خاص در داخل بدن در کیسه صفرا جمع می شود. این ماده به انسان در هضم وعده های غذایی کمک می کند. یکی از بسیاری از مشکلات کبد زمانی اتفاق می‌افتد که فردی سنگ‌های صفراوی داشته باشد یا در اثر تحریک و تومور مجاری صفراوی مسدود شود.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف عسل گون کبد را پاکسازی می کند و کبد را از این گونه مسائل محافظت می کند.

علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد که مصرف دوزهای بیش از حد مسکن های معادل پارستامول و استامینوفن می تواند باعث آسیب کبدی شود. با این وجود، خواص آنتی اکسیدانی فنولیک ها و فلاونوئیدهای عسل گون از کبد در برابر رادیکال های آزاد و آسیب کبدی ناشی از این داروها دفاع می کند.

 

۲. تنظیم محدوده قند خون

همه ما می دانیم که کبد و پانکراس در کنترل قند خون بدن نقش دارند. ذخیره ناکافی گلیکوژن در کبد باعث ترشح هورمون کورتیزول یا هورمون استرس می شود که در طولانی مدت می تواند منجر به اختلال در متابولیسم گلوکز، مقاومت به انسولین و کبد چرب شود.

عسل گون مقادیر عظیمی از ویتامین ها، بیوفلاونوئیدها و اسیدهای طبیعی و اسیدهای آمینه معادل پرولین را در خود جای می دهد که در غیر این صورت در مقایسه با قندهای تصفیه شده (قند و شکر) متابولیزه می شود (توسط بدن استفاده می شود). 70 تا 80 درصد قندهای ساده موجود در عسل گون را قندها تشکیل می دهند. مانند گلوکز و فروکتوز، آنها به سادگی توسط کبد جذب شده و به عنوان گلیکوژن ذخیره می شوند.

مصرف 1 تا 2 قاشق غذاخوری عسل گون زودتر از تشک، کبد را تغذیه می کند، در طول شب به ذهن انرژی می بخشد و به داشتن خوابی آرام کمک می کند.

 

۳. داشتن میکروارگانیسم مفید برای بدن

سیستم گوارش ما میزبان میکروارگانیسم های مفیدی است که ممکن است برای هضم سالم ضروری باشد. کبد سالمی که دارای ثبات میکروارگانیسم روده باشد، مقاومت بیشتری در برابر شکستگی دارد.

عسل گون خام منبع بزرگی از میکروارگانیسم های مفید است که شش گونه لاکتوباسیل و 4 گونه بیفیدوباکتریوم را در خود جای می دهد که ممکن است سلامت کبد را بهبود بخشد و با موفقیت از شر سموم بدن خلاص شود. 

 

آیا عسل گون در درمان کبد چرب مفید است؟

به گفته دکتر ملک زاده، کبد چرب (NAFLD) شایع ترین بیماری کبدی در ایران و جهان است. بیماری کبد چرب غیر الکلی یک بیماری احتمالاً مضر است اما قابل پیشگیری است.

همانطور که گفته شد، مواد جذب شده در روده همراه با چربی از طریق سیاهرگ ها وارد کبد می شوند. در نتیجه، وجود چربی در کبد منظم است، اما چه بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کلی کبد باشد، فرد خاص به بیماری کبد چرب (کبد چرب غیر الکلی) مبتلا است.

این می تواند وضعیتی باشد که در آن فرد دچار مشکل تجزیه چربی و تبدیل آنها به مواد مختلف می شود که منجر به رسوب چربی در کبد می شود. علل اصلی کبد چرب غیر الکلی ممکن است استعداد ژنتیکی، کم تحرکی، پرخوری و مشکلات وزن باشد.

 

درمان کبد چرب با عسل گون وقتی صحبت از طب سنتی می شود

در طب سنتی، معمولاً ممکن است هیچ نسخه واحدی برای درمان کبد چرب وجود نداشته باشد، و فرد باید تعدادی از مراحل را برای رسیدن به نتیجه مشخص شده رعایت کند.

به عنوان مثال، در داروهای متداول، توصیه می شود که ترکیبات سرد و گرم را به طور مشترک مصرف نکنید، به ویژه برای جلوگیری از مصرف آب یا نوشیدنی های سرد بین وعده های غذایی، و دوری از غذاها و سس های چرب. علاوه بر این، بسیار مفید است که هر روز زمانی را برای قطار کنار بگذارید، معادل قدم زدن، و سعی کنید تا حد امکان از شر ناهار خلاص شوید و سبزیجات و میوه ها را در وعده غذایی خود به عنوان جایگزین در نظر بگیرید.

 

تعدادی شربت عسل گون برای کبد چرب مفید است

  • برخی از اجزای مفید برای کبد چرب که در کتاب الکترونیکی بوعلی سینا و در پاسخ به دکتر خیراندیش واقعا مفید است، استفاده از جعفری عسل گون یا سرکه عسل گون است. اکنون در مقاله ای جداگانه روش هایی برای کنار هم قرار دادن و خوردن جعفری تعریف کرده ایم.

پیشنهاد می شود فقط یک لیوان شربت نعناع را به آرامی (به طور معمول یک ساعت زودتر از زمان خواب) یا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی بنوشید و این درمان را به مدت 4 تا 6 ماه ادامه دهید.

  • عسل گون ناشتا و آب لیمو نیز ممکن است مفید باشد زیرا هر کدام در طب سنتی برای درمان کبد چرب واقعا مفید هستند.
  • شربت عسل گون (مخلوطی از آب ولرم با عسل گون) همچنین می تواند برای کبد چرب در صبح یا به عنوان میان وعده مفید باشد، اما مطمئناً نباید اضافه آن مصرف شود.
  • در کنار این اجزا حتی می توانید از شربت خاکشیر با عسل گون استفاده کنید که خاکشیر را در آب جوشانده و پس از خنک شدن کمی به آن عسل گون اضافه می کنند.

 

 

چه عسل یا عسل هایی برای بیماری های کبدی مفید است

معمولاً همه عسل ‌ها ممکن است به بهبود مشکلات کبد کمک کنند،فقط باید خام و تصفیه نشده باشد، اما از آنجایی که عسل گون به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و وجود فلاونوئیدها و پلی فنول‌ها برای کبد مفید است، استفاده از عسل ‌هایی که تیره تر باشد  ممکن است بسیار مفید باشد.