بیان تجربیات و چالش های مادر شدن در مستند «الفبای ما»/ هر بچه ای داستانی از پدر و مادرش دارد!


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس ، مستند «الفبای ما» کاری به کارگردانی علی نیکبخت در قالب سومین جشنواره بین المللی تلویزیون از شبکه خبر پخش شد. این مستند بخشی از مجموعه مستند «پا به ماه» است، مجموعه ای 10 قسمتی که با موضوع داستان آخرین روزهای انتظار تولد یک کودک و چالش های آن ساخته شده است.

علی نیکبخت درباره انتخاب موضوع مستند «الفبای ما» گفت: این داستان درباره زندگی خانواده پرجمعیت یک زوج جوان و زندگی داوود منیری و همسرش خانم صادقی است. منیری پزشک و همسرش داروساز است.

وی ضمن بیان اطلاعات بیشتر در مورد این خانواده نیز گفت: مادر این فرزندان که زنی حدوداً شصت ساله است به دلیل داشتن فرزندان زیاد خوشحال است و فکر می کند که او دوست دارد. با این حال او معتقد است که این سبک زندگی همان چیزی است که خودش و همسرش انتخاب کرده اند و هرگز آن را به عنوان راهنما برای خانواده های دیگر توصیه نمی کند.

کارگردان «الفبای ما» ضمن صحبت درباره متقاعد کردن این زوج برای ساخت فیلم مستند نیز گفت: متقاعد کردن این زوج که اجازه ورود من به زندگی شان را بدهند به نوعی سخت بود و تقریباً حدود 4-5 ماه وقت صرف تحقیق و گفتگو کردم. با یکدیگر. تا بتوانم به آنها اعتماد کنم برخی از رسانه ها این خانواده را اشتباه می کنند تا دوربین را باور نکنند. که موضوع اصلی یعنی بحث بچه دار شدن را کنار گذاشت. بنابراین تمرکز اصلی من این است که روشی متفاوت برای رسیدگی به این موضوع انتخاب کنم. برای من بسیار مهم بود که به این خانواده به گونه ای بگویم که متفاوت از سایر گزارش ها باشد و تحقیر نشود.

وی ادامه داد: به همین دلیل ماه ها به منزل دکتر منیری رفتم و ساعت ها بدون دوربین با ایشان و خانم صادقی صحبت کردم. بعد از این حرف ها این ایده به ذهنم خطور کرد که اگر می خواهم فیلم موفقی بسازم به تعداد بچه های این خانواده فکر نکنم و به داستان تک تک بچه ها بپردازم.

نیکبخت درباره سبک روایی این مستند گفت: در این پروژه به سراغ داستان های تک تک بچه های این خانواده رفتم و از زبان والدینشان درباره تولد و تربیت هر یک از بچه ها صحبت کردم. این تکنیک با اتفاقات تلخ و شیرین زیادی همراه بود که مخاطب را خسته نمی کرد و از طرفی موضوع بچه دار شدن را به صورت غیر مستقیم مطرح کردم. در واقع من بر اساس شخصیت هر فرد و دلبستگی والدین به هر بچه داستانی ساختم و این داستان «الفبای ما» نام گرفت که نام فیلم شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید