بیانیه مشترک آمریکا و ترویکای اروپایی در حمایت از قطعنامه شورای حکام علیه ایران


پس از تصویب قطعنامه هیئت مدیره سازمان انرژی اتمی در آخرین روز که ایران را به دلیل «عدم همکاری» محکوم کرد، با صدور بیانیه ای از سوی سه ترویکای کوشر اروپا و آمریکا از این قطعنامه حمایت شد.

به گزارش فارس؛ ایالات متحده، انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه گفتند:

ما دولت های فرانسه، انگلیس و آمریکا از تصویب قطعنامه شورای حکام درباره ایران استقبال می کنیم. این تصمیم در پاسخ به عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص موضوعات مهم باقی‌مانده مربوط به تعهدات قانونی ایران ذیل معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. قانون

این دومین تصمیم شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد این موضوعات در سال جاری است. با انجام این کار، شورا پیام روشنی ارسال کرده است که ضروری و فوری است که ایران به تعهدات پادمانی خود تحت NPT پایبند باشد و اقدامات پیشنهادی را بدون تاخیر اتخاذ کند.

ایران باید توضیح قابل اعتمادی برای ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده ارائه دهد و محل مواد هسته ای آلوده و تجهیزات مرتبط را شناسایی کند.

قطعنامه فوق بر حمایت بی دریغ شورا از تلاش های طولانی مدت آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل مهم با ایران تاکید می کند.

ما توضیح داده‌ایم که اگر ایران این کار را انجام دهد، مدیرکل می‌تواند بگوید که مسائل دفاعی باقی‌مانده حل نشده است و شورا می‌تواند تصمیم بگیرد که این موضوع را بررسی کند.

ما امیدواریم که ایران از این فرصت برای همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل حل نشده استفاده کند تا شورا هیچ اقدام لازم را در مورد این موضوعات انجام ندهد.