برنامه اردوغان برای صادرات گاز به اروپا – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از برگزاری نشست حزب حاکم این کشور درباره ایجاد جاده بین المللی برای کنترل هوای روسیه در اروپا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و تاس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش قصد دارد مسیری بین المللی برای صادرات گاز روسیه به این کشور اروپایی ایجاد کند.

اردوغان طی سخنرانی در نشست حزب عدالت و توسعه (AKP) گفت: در اروپا اکثر کشورها با مشکل انتشار گاز در زمستان مواجه هستند، اما در ساخت ستون هوا مشکلی وجود ندارد.

به گفته اردوغان، در مذاکرات دولت ترکیه و روسیه با احداث خط لوله گاز موافقت شده است و کشورهای اروپایی می توانند گاز خود را از این مسیر ارسال کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی هفته گذشته در کنفرانس هفته انرژی روسیه از ساخت بزرگترین کریدور گازی اروپا به ترکیه خبر داد. در هفته های اخیر مشکلات زیادی در مورد خط لوله نورد استریم وجود داشته است.

به گفته اردوغان این مسیر هوایی باید هر چه زودتر ایجاد شود و بهترین مکان برای آن مرز اروپایی ترکیه است که به آن منطقه تراس می گویند. Terrasse یک منطقه جغرافیایی و تاریخی در جنوب شرقی اروپا است که امروزه بین بلغارستان، ترکیه و یونان تقسیم شده است.