برای اجرای الگوی باغ باید تامین اعتبار شود – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سید جواد ساداتی نژاد در نخستین همایش ملی الگوی تولید محصولات کشاورزی در سال برداشت 1402-1401 با بیان اینکه دستیابی به امنیت غذایی پایدار نیاز به امنیت غذایی است، اظهار داشت: در سال 1381، شاهد تحقق امنیت غذایی هستیم. جهان امروز از امنیت غذایی به سطح امنیت غذایی رسیده است». امنیت غذایی نیز از طریق امنیت غذایی حاصل می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: موضوع الگوی کشاورزی از دهه های گذشته در کشور ما مطرح بوده و مراکز تحقیقاتی و سازمان های پژوهشی و مدیریتی همواره برای تاکید بر صحت اجرای آن فعال بوده اند. ، اما به دلایل زیادی در سال های اخیر اجرایی نشده است.

وی افزود: برخی معتقدند کشور ما دانش کافی ندارد و کشاورزان آمادگی اجرای آن را ندارند، اما معتقدیم به این دلیل نیست که ما نسبت به الگوی کشاورزی کم دانش نداریم، بلکه کشاورزانمان نیز آگاهی کافی ندارند. آماده اجرا
ساداتی نژاد الزامات الگوی کشاورزی را یکی از بزرگترین مشکلات این رویکرد عنوان کرد و گفت: کشاورزی پرمخاطب ترین و پرطرفدارترین بخش اقتصادی کشورمان است و دولت باید با ایجاد زیبایی، کشاورز را به اجرای الگوی کشاورزی راهنمایی کند. و نیاز اقتصادی

وی با بیان اینکه طبق قانون باید از اول مهرماه این طرح منتشر شود، به لزوم همکاری و هماهنگی نهادهای مختلف در این زمینه اشاره کرد و افزود: باغ الگو یک فعالیت چندحوزه ای است و نه تنها درباره وزارت جهاد کشاورزی این فرآیندی است که مستلزم مشارکت نهادهای مختلف دولتی در اجرای آن است.

ساداتی نژاد با بیان مشکلات موجود در حوزه کم آبی و کمبود یا فراوانی محصولات کشاورزی در سال های مختلف، اجرای الگوی کشت را تنها راه برون رفت از این مشکلات دانست و گفت: هیچ راه حلی وجود ندارد. به غیر از اجرای مدل باغ باید آن را دنبال کنیم، برای اجرا باید در سال های اول اعتبارات باغ را پرداخت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی توزیع ردیف بودجه ویژه مدل اصلاحی در قانون بودجه سال 1402 را اصلی ترین درخواست این وزارتخانه برای این طرح دانست و افزود: 30 هزار میلیارد تومان برای اجرای الگوی رشد در بودجه سال آینده. .

ساداتی نژاد در بخشی دیگر از سخنان خود در همایش ملی الگوی تولید محصولات کشاورزی از جمع بندی کار دولت ها در این زمینه خبر داد و گفت: طرح الگوی کشاورزی به وزرا ارسال شده است. با توجه به آداب و رسوم و منابع جزیره تغییر کرد.

وزیر جهاد کشاورزی درباره نتایج مثبت اجرای الگوی کشاورزی گفت: این سند منجر به کاهش شش درصدی مصرف آب، صرفه جویی 2.2 میلیارد دلاری ارزی، افزایش بهره وری، افزایش عملکرد می شود. و افزایش سطح زیر کشت دیم در سال اول اجرا و نیمی از سطح زیر کشت کشور آبی خواهد شد.

وی همچنین در خصوص توسعه طرح جهش سرمایه گذاری در دیم ها افزود: با اجرای طرح جهش سرمایه گذاری در دیم ها انتظار داریم بهره وری این کشورها 4.5 میلیون تن افزایش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی کشاورزی پیمانی را یکی دیگر از طرح های مرتبط با الگوی کشت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کشاورزی پیمانی در کشور ما تنها یک درصد محصولات را پوشش می دهد اما این رقم در دنیا به 40 درصد می رسد.

ساده ترین تعریف از الگوی باغبانی، کاشت محصول مناسب در مکان مناسب در زمان مناسب است و خاص ترین الگو، اجتناب از کاشت غذا است. فشار آب مانند برنج در مناطق کم آب و اختصاص زمین در این مناطق برای کشت محصولات کم آب مانند سایر غلات یا دانه های روغنی.