این دومین حمله موشکی به بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا بود


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، نیروگاه اتمی زاپوریژیا در اوکراین روز پنجشنبه برای دومین بار هدف حمله موشکی قرار گرفت و این بار مسکو و کی یف یکدیگر را مقصر دانستند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» روسیه و اوکراین یکدیگر را به شلیک پنج موشک به انبار زباله های رادیواکتیو بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا متهم کرده اند.

از یک سو، سازمان انرژی اتمی اوکراین می گوید که آخرین دور حملات روسیه به نیروگاه زاپوریژیا در یکی از 6 رآکتور آن، دود غلیظ و حسگرهای تشعشع مضر تولید کرده است.

از سوی دیگر، شبکه «راشا تودی» به نقل از یکی از «مقامات منطقه ای» نوشت که نیروهای اوکراینی این حمله را با استفاده از توپخانه سنگین از سواحل رودخانه دنیپر انجام دادند.

این مقام محلی گفت: نیروهای اوکراینی در تلاش هستند تا یک انبار بتنی را که در آن هزاران زباله رادیواکتیو ذخیره شده است، تخریب کنند.

این دومین بار است که نیروگاه اتمی زاپوریژیا تحت کنترل نیروهای روسیه و تحت کنترل کارشناسان اوکراینی مورد حمله موشکی قرار می گیرد. وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که از “مدنی سازی” این نیروگاه حمایت می کند.

پس از اولین حمله به این نیروگاه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت که ادامه درگیری در اطراف این نیروگاه “به فاجعه می انجامد”.

ایوان نچایف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت: بمباران نیروگاه زاپوریژیا توسط اوکراین یک اقدام تروریستی است و می تواند منجر به تراژدی شود، نتایجی که فراتر از چرنوبیل رخ می دهد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در بیانیه ای هشدار داد که حادثه این نیروگاه بدتر از آنچه در نیروگاه هسته ای چرنوبیل رخ داده است.

پس از حمله نظامی و موشکی ارتش اوکراین به نیروگاه اتمی زاپوریژیا در جنوب شرق این کشور و متهم کردن روسیه به این حمله، مسکو خواستار تشکیل جلسه شورای امن برای این منظور شده است. این دیدار ممکن است امشب برگزار شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید