ایران: افغانستان نباید پناهگاه امنی برای گروه های تروریستی باشد/نگرانی از افزایش تولید مواد مخدر در این کشور


به گزارش گروه سیاست فارس، مجمع عمومی سازمان ملل متحد این قطعنامه را در خصوص «وضعیت افغانستان» تصویب کرد. این قطعنامه برای اولین بار پس از تسلط طالبان بر افغانستان به مجمع عمومی تقدیم شد و ضمن تشریح وضعیت بشردوستانه کنونی در این کشور، حوزه های سیاسی در مورد حقوق بشر، امنیت، تروریسم، جنگ با مواد مخدر، پناهجویان توضیح داد. و وضعیت اجتماعی و اقتصادی این کشور.

این قطعنامه ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از مهاجران افغانستانی توانسته است از کشورهایی که با موج بزرگ مهاجران افغانستانی مواجه هستند حمایت کند.

این قطعنامه در حالی که به رسمیت نمی شناسد که طالبان حکومت افغانستان است، از مقامات طالبان می خواهد که به توافقات بین المللی و دوجانبه افغانستان پایبند باشند و برای حفظ حقوق بشر و ایجاد یک دولت فراگیر گام بردارند.

قطعنامه فوق اقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و مذهبی اقلیت های قومی و مذهبی و اماکن دیپلماتیک را محکوم می کند و نقض حقوق بشر و محرومیت زنان و دختران در افغانستان را محکوم می کند.

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست بررسی این قطعنامه، وضعیت بد انسانی و سیاسی افغانستان را نشانه تأثیرات مداخله نیروهای خارجی دانست. این نیروها تحت مسئولیت مبارزه با تروریسم و ​​برقراری صلح و دموکراسی در کشورهای دیگر هستند.

وی شرایط کنونی افغانستان را یک مسئولیت و تکلیف بر دوش نیروهای خارجی دانست و گفت: ایران بر حق رسیدگی به جنایات جنگی نیروهای اشغالگر در گذشته تاکید دارد و در این زمان به دلیل فعالیت های شدید سیاسی نیروهای اشغالگر متوقف شد. کشورها.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود ضمن ابراز حمایت از تصویب این قطعنامه گفت: تصویب این قطعنامه بیانیه آشکار وحدت در حمایت از مردم افغانستان در راه ایجاد صلح است. ، کشور صلح آمیز و زندگی شخصی.

وی گفت: آینده افغانستان در گرو تطبیق قانون اساسی و پایبندی به آن است تا مشارکت کامل و رعایت حقوق همه اقوام، مذاهب و زنان و دختران تضمین شود.

ایروانی گفت: در جامعه کثرت گرا مانند افغانستان یک حزب و یک حزب به تنهایی نمی تواند کشور را اداره کند.

به گفته وی، اطمینان از ایجاد یک حکومت یکپارچه بر اساس قانون اساسی، کلید شناسایی بین المللی حاکمیت آینده افغانستان است.

در سخنان نماینده دایمی کشورمان بر حق حفاظت از منابع و دارایی های افغانستان در کشورهای ثالث و تسهیل استفاده از این منابع برای تامین شرایط بشردوستانه در افغانستان تاکید شد.

نماینده دائم ایران ضمن ابراز نگرانی از تداوم تهدید تروریسم و ​​جنگجویان خارجی، اقدامات تروریستی علیه مراکز اطلاعاتی و دیپلماتیک و اقلیت های دینی و مردم را محکوم کرد و گفت: دنیا باید بداند که کشور افغانستان یک پناهگاه امن است. برای گروه های تروریستی مانند داعش و القاعده و بدون گروه های وابسته.

وی همچنین به تشریح دستاوردها و هزینه های انسانی مبارزه با مواد مخدر برای جمهوری اسلامی ایران پرداخت و از افزایش احتمالی کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پس از تسلط طالبان ابراز نگرانی کرد.

این قطعنامه که از سوی آلمان به مجمع عمومی ارائه شد، با رای مثبت ۱۱۶ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید. 10 کشور روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگوئه، بوروندی، برزیل، گینه، اتیوپی، زیمبابوه و کره شمالی از این قطعنامه خارج شدند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید