اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان دارای اضافه وزن و باردار در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو هستند. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن برای مادر و جنین خطری ایجاد می کند. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید مقداری وزن اضافه کنند. استفاده از تغذیه مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق توصیه می شود. زیرا در این مدت نباید رژیم کاهش وزن داشته باشند. بنابراین ، تأکید بر انتخاب غذاهایی با کیفیت و ارزش غذایی مورد نیاز و پرهیز از غذاهای پرکالری است. به منظور توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، باید به منابع غذایی موجود در خانواده ، عادات و رفتارهای غذایی آنها و شیوه زندگی آنها توجه شود.

زنان باردار در هر شرایطی (لاغر ، طبیعی ، دارای اضافه وزن یا چاق) باید با توجه به شرایط خود وزن اضافه کنند. بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه ای مناسب ، دریافت کالری و در نهایت وزن کنترل شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن دلخواه خود را بدست آورند.

دلایل اصلی افزایش وزن بیش از حد عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای غذایی نامناسب ، از جمله مصرف زیاد منابع غذایی نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ شده ، فست فود ، نوشیدنی های شیرین (k.laha ، آب میوه های صنعتی) که حاوی مقدار زیادی شکر است ) ، شیرینی و شکلات
  • کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی
  • ادم و احتباس مایعات یا در صورت پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید