انتقال آب چه بلایی سر اصفهان آورد؟ آب دوباره منتقل می شود! برای زاینده رود و اصفهان مانده؟ (فیلم)


انتقال و برداشت آب از زاینده رود مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. حالا رودخانه مرده است. انتقال آب از کانال 3 کوهرنگ که هنوز انجام نشده کمکی به وضعیت نمی کند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران; حسن ظاهری – تا به امروز با وجود حجم آبی که به زاینده رود منتقل شده، هیچ سودی برای اصفهان نداشته است، نه تنها زاینده رود هر روز خشک شده، بلکه باتلاق های دامداری و کشاورزی شرق اصفهان نیز از بین رفته است. اکنون سد زاینده رود قادر به تامین تمام نیاز آبی رودخانه شناسایی شده از بالادست تا پایین دست نیست. اما فکر کنید این بار آب را به زاینده رود منتقل نمی کنند، می برند. مانند آنچه در انتقال آب به یزد رخ داد، سالانه حدود 60 میلیون مترمکعب آب از زاینده رود از اصفهان به یزد می رود.

مناقشه اصفهان و چهارمحال بختیاری بر سر آب زاینده رود بیست سال است که ادامه دارد. اصفهانی ها بر این باورند که آب قسمت بالا یعنی قسمت کج زاینده رود با لوله آب به باغ های چهارمحال بختیاری برده می شود و چهارمحال و بختیاری ها این موضوع را تکذیب کردند و گفتند از زاینده رود گرفته شده است. با توجه به نیازهای تعریف شده برای این دولت. اما حالا چهارمحال و بختیاری ها نگران اتفاق جدیدی هستند. به گفته آنها، تونل گلاب دو مسیر رودخانه را تغییر می دهد. به عبارت دیگر، به جای انتقال 18 میلیون ساله آب زاینده رود، باید از طریق تونل خارج از چهارمحال و بختیتری به رودخانه چم آسمان در استان اصفهان منتقل شود و مشکل آب در استان تکمیل شود. اصفهان به این ترتیب. . در واقع با این کار ممکن است آب در بالادست قطع شود. البته این ادعای چهارمحال و بختیاری از سوی دولت اصفهان رد شده و گفته است که هیچ حمله ای به مسیر طبیعی زاینده رود صورت نگرفته است. به گزارش اصفهان، نقش گلاب دو تامین آب برخی از نقاط استان اصفهان است. این به معنای برداشت مجدد آب غنی زاینده رود است.

جریان رودخانه چه تغییر کند و چه نباشد، انتقال و برداشت آب از زاینده رود مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. حالا رودخانه مرده است. انتقال آب از کانال 3 کوهرنگ که هنوز انجام نشده کمکی به وضعیت نمی کند. همانطور که مسیرهای متقابل قبلی کمکی نکردند. حال اگر آب همچنان پایین دست نباشد چه می شود و چه عواقبی برای نگرانی وجود دارد. یکی از این پیامدها فرونشست و فرو رفتن ویرانگر اصفهان بود که احتمالاً در زیر شهر رخ داده است. اما عواقب این امر می تواند بسیار بد باشد.

این گزارش را تماشا کنید تا از آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران که با مشکلات آب دست و پنجه نرم می کند بیشتر بدانید.

توصیه می کنیم این گزارش ها را مرور کنید

اصفهان در حال بلعیدن زمین است: تا 9 سال آینده شهر باید تخلیه شود/ فروچاله ها همه جا را فرا گرفته است/ آسیب به میراث جهانی اصفهان (فیلم)

تصاویری وحشتناک از اصفهان که مسئولان باورشان نمی شود/ وقتی تصمیمات مدیران در بیست و هشت میلیون سال فعالیت زیست محیطی گم می شود (فیلم)

در راه زاینده رود برای خشک شدن/ بزرگ ترین رودخانه مرکزی ایران را چه کسی خشک کرد؟ (فیلم)