افزایش مبتلایان به وبا در کشور/ این افراد بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند


به گزارش تجارت نیوز، تعداد مبتلایان به وبا در کشور افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، از ابتدای امسال تا پنجم شهریور 68 مورد ابتلا به وبا از شش استان شناسایی و گزارش شده است.

وبا یک بیماری اسهالی حاد است که توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شود. این بیماری معمولاً در اثر مصرف آب یا غذای آلوده به باکتری Vibriochola ایجاد می شود و اغلب با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی همراه است. سیستم جمع آوری زباله ایمن و کارآمد. وبا هنوز به عنوان یک تهدید جهانی برای سلامت عمومی در نظر گرفته می شود. بر اساس برآوردهای محققان، بین 1.3 تا 4 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند و بین 21 هزار تا 143 هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد. لازم به ذکر است که با درمان مناسب و مناسب می توان خطر ابتلا به وبا را به کمتر از 1 درصد کاهش داد.

در عین حال از ابتدای سال جاری تا پنجم شهریور 68 مورد وبا از 6 استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، بوشهر، کرمان و قم شناسایی شده است که شاید تا سال 88 گزارش شده است. درصد موارد مربوط به دو استان کردستان و کرمانشاه است. 43 مورد وبا در استان کردستان، 17 مورد در کرمانشاه، 2 مورد در آذربایجان غربی، یک مورد در بوشهر، 2 مورد در جیرفت، یک مورد در کرمان و 2 مورد در قم. در واقع تاکنون هیچ مورد فوتی نداشته است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، اگرچه در بین بیماران یک کودک یک ساله و یک سالمند 82 ساله وجود دارد، اما اکثر بیماران بین 30 تا 60 سال هستند. ، در 73 درصد موارد.

آمار وبا در کشور

حدود 76 درصد از بیماران مرد و 75 درصد از بیماران شناسایی شده در مناطق شهری زندگی می کنند.

41.2 درصد از بیماران بی سواد، دبستانی و باسواد بودند و 44.1 درصد دارای دبیرستان یا دبیرستان بودند. همه موارد به عنوان بیوتیپ التور و سروتیپ اوگاوا شناسایی شدند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، ۹۴ درصد مبتلایان ایرانی، ۴.۵ درصد از افغانستان و ۱.۵ درصد از عراق هستند.

همچنین 46 درصد از بیماران در مشاغل کارگری یا کشاورزی کار می کردند. 4.5 درصد موارد شناسایی شده را بیماران وارداتی از افغانستان تشکیل می دهند و 47 درصد مبتلایان سابقه سفر به عراق و سایر موارد مبتلا نیز اطلاعات تماس با افراد مبتلا را داشته اند.

در بررسی علائم بالینی، حدود 70 درصد بیماران فاقد علائم بالینی یا علائم بالینی خفیف بودند و در 30 درصد موارد، بیماران با علائم بالینی شدید ترخیص شدند. حدود 55 درصد از بیماران به صورت سرپایی با سایر موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان درمان شدند.

به گزارش ایسنا، راه اصلی انتقال وبا نوشیدن آب یا خوردن غذای آلوده به باکتری ویبریو وبا است و دست های آلوده نیز می تواند باعث این بیماری شود. لازم به ذکر است که در موارد ابتلا به وبا منشا عفونت مدفوع فرد مبتلا است که با آب یا غذا تماس پیدا می کند.

در مناطقی که فاضلاب و آب آشامیدنی به درستی تصفیه نمی شود، این بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. این بدان معناست که این بیماری از طریق تماس مستقیم فرد به فرد منتقل نمی شود. بنابراین تماس با فرد آلوده عامل خطری برای بیماری نیست.

علائم وبا چیست؟

وبا می تواند خفیف یا بدون علامت باشد، اما گاهی اوقات با علائم جدی همراه است. حدود 75 درصد از افراد آلوده به این میکروب علائم بالینی واضحی ندارند و حدود 20 درصد از آنها علائم اسهالی خفیف یا خفیف دارند که نمی توان آنها را از اسهال ناشی از سایر ارگانیسم ها تشخیص داد. از هر 10 نفری که به وبا مبتلا می شوند، یک نفر دچار علائم شدیدی مانند اسهال آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا می شود. در این افراد، از دست دادن سریع مایعات بدن می تواند منجر به کم آبی بدن و مرگ ناگهانی، بدون درمان، در عرض چند ساعت شود.

نحوه تشخیص و درمان وبا

وبا از طریق آزمایش مدفوع تشخیص داده می شود. برای انجام این آزمایش باید نمونه مدفوع یا سواب از بیمار تهیه و به آزمایشگاه فرستاده شود. این آزمایش در نظام سلامت کشور به صورت رایگان انجام می شود.

همچنین اساس درمان وبا پرداخت مداوم آب و املاح از دست رفته در بدن بر اثر اسهال است و در واقع می توان این بیماری را به راحتی و با موفقیت درمان کرد. بیماران مبتلا به وبا باید از محلول آبرسانی خوراکی که در بسته بندی پودر آن حل می شود استفاده کنند. الف- ORS را در یک لیتر آب جوشیده سرد تهیه می کنند و به میزان تشنگی میل کنند. بیماران بدحال با کم آبی شدید نیاز به جایگزینی مایع داخل وریدی دارند.

بدون دسترسی به آب، میزان مرگ و میر بیماران وبا 30 تا 50 درصد است و با درمان سریع و دقیق آب، این میزان به کمتر از 1 درصد کاهش می یابد.

استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب که در صورت لزوم توسط پزشک تجویز می شود، مدت بیماری را کوتاه می کند و از شدت بیماری می کاهد، اما برای جبران کمبود آب در بدن کافی نیست. افرادی که اسهال و استفراغ دارند، به ویژه افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که در معرض خطر ابتلا به وبا هستند، باید به پزشک مراجعه کنند.

در صورت عدم درمان، وبا می تواند در عرض چند ساعت به دلیل کم آبی شدید به دلیل از دست دادن آب و الکترولیت ها منجر به مرگ شود.

بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت برای پیشگیری از این بیماری موارد زیر رعایت شود:

– از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید. (آب لوله کشی تصفیه شده یا آب بطری)

– در مناطقی که آب لوله کشی و تصفیه شده و آب چاه، مخازن، چاه و … وجود ندارد، حتما آب را قبل از مصرف بجوشانید یا در یخچال بگذارید.

– از خوردن بستنی های ناسالم، غذاهای ناسالم و غذاهای آماده، آب میوه ها و نوشیدنی هایی که در خارج از خانه سرو می شود، به ویژه غذاهایی که توسط دستفروشان سرو می شود، خودداری کنید.

از شنا در رودخانه ها، نهرها یا برکه های آلوده خودداری کنید.

– میوه ها و سبزیجات را قبل از مصرف بشویید و استریل کنید.

– برای سالم نگه داشتن غذا، آن را کاملا بپزید و از غذاهای خام یا نیم پز خودداری کنید.

– غذایی را که پخته اید قبل از خوردن دوباره گرم کنید.

– از ظروف و ظروف تمیزی که با آب تمیز شسته شده اند استفاده کنید.

– قبل از تهیه، اشتراک گذاری و خوردن غذا و قبل از دادن غذا یا شیر به کودک، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

– بعد از رفتن به دستشویی و قبل از دست زدن به غذا دست های خود را با آب و صابون بشویید.

– مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنید و از قرار دادن مواد غذایی در معرض حشرات و سایر آلاینده ها خودداری کنید.

– در سفر آب و غذای سالم به همراه داشته باشید یا از نوشیدنی ها و مواد غذایی با بسته بندی مطمئن استفاده کنید.

– از تخلیه غیربهداشتی مدفوع و استفاده از توالت های غیربهداشتی خودداری کنید.