استقبال از 8 میلیارد نوزاد جهان / 5، 6 و 7 میلیارد چه کسانی هستند؟ (فیلم)


بر اساس گزارش سازمان ملل، 11 سال پیش در جهان 7 میلیارد نفر زندگی می کردند و اکنون به 8 میلیارد نفر رسیده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، پس از موج بزرگ جمعیت در اواسط قرن بیستم، رشد جمعیت کاهش یافته است.

جمعیت جهان در حدود پانزده سال آینده به 9 میلیارد نفر خواهد رسید و سازمان ملل پیش بینی نمی کند که جمعیت تا قبل از سال 2080 به 10 میلیارد نفر برسد.

شمارش دقیق جمعیت جهان کار دشوار و پرهزینه ای است.

در سال های اخیر، سازمان ملل نوزادان را به عنوان نماینده پنج، شش و هفت میلیارد جمعیت جهان انتخاب کرده است.

متی گاسپار متولد ژوئیه 1987 است. دقایقی پس از تولدش، نورهای دوربین بر چهره کوچک او می تابد و بسیاری از سیاستمداران مادر خسته او را احاطه کرده اند.

«سعدیا سلطان آویشی» 23 ساله و «عدنان میوچ» به عنوان هشت میلیاردمین نوزاد جهان انتخاب شدند.

استقبال از 8 میلیارد نوزاد جهان / 5، 6 و 7 میلیارد چه کسانی هستند؟

الکس مارشال، یک مقام انگلیسی در آن زمان در سازمان ملل که در پشت صف ماشین ها در بیرون بیمارستان گرفتار شده بود، یکی از افرادی بود که مسئول هرج و مرج در واحد کوچک زایمان در حومه زاگرب بود.

وی می گوید: طبق پیش بینی آنها جمعیت جهان در سال 1987 از مرز 5 میلیون نفر خواهد گذشت که تاریخ این رویداد 11 جولای پیش بینی می شود. “

وقتی مارشال برای توضیح این ایده نزد بازرسان بشردوستانه سازمان ملل رفت، عصبانی شد.

مارشال گفت: «جمعیت شناسان به ما گفتند که ما نمی دانیم داریم چه کار می کنیم و نباید از بین این همه نوزاد یک نفر را انتخاب کنیم. با این حال انجام شد.

مارشال گفت: «همه چیز به اعداد مربوط می شود.

سی و پنج سال از ورود پنج میلیارد نوزاد به جهان می گذرد. او سعی می کند مشارکت مذهبی خود را در دنیا فراموش کند. صفحه فیس بوک او نشان می دهد که او در زاگرب زندگی می کند، ازدواج خوبی دارد و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او نمی خواهد با رسانه ها صحبت کند.

«الکس مارشال» «ماتج» را که از روز تولدش درباره رسانه‌ها صحبت می‌کند سرزنش نمی‌کند.

از آن زمان تاکنون 3 میلیارد نفر دیگر به جهان اضافه شده است. اما در 35 سال آینده، ممکن است شاهد افزایش 2 میلیارد نفری در جهان باشیم و پس از آن – شاید – رشد جمعیت معتدل شود.

Sadia Sultana Oveshi به مادرش در پوست کندن سیب زمینی در خارج از داکای بنگلادش کمک می کند. او یازده سال دارد و ترجیح می دهد بیرون از خانه فوتبال بازی کند.

کسب و کار ساری خانواده اویشی پس از شیوع یک بیماری همه گیر و مجبور به نقل مکان به خانه با مشکل مواجه شد. زندگی در خانه ارزان است و آنها می توانند هزینه مدرسه برای 3 دختر خود را بپردازند.

اویشی جوان ترین و خوش شانس ترین دختر خانواده است. او در سال 2011 به دنیا آمد و هفت میلیاردمین فرزند جهان محسوب می شود.

مادرش نمی دانست که چه اتفاقی در حین زایمان رخ می دهد. وقتی به دنیا آمد انتظارش را نداشت. پس از ویزیت، پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به اتاق زایمان فرستادند.

اویشی یک دقیقه بعد از نیمه شب به دنیا آمد و در محاصره گروه های تلویزیونی و مقامات محلی دیده شد. خانواده اش شوکه اما خوشحال بودند.

در آن زمان پدرش یک بچه باردار بود. حالا پدر به تولد 3 دختر باهوش و پرتلاش راضی است. دختر بزرگش دانشجوی دانشگاه است و می خواهد دکتر شود.

پدر اویشی می‌گوید: وضعیت مالی خوبی نداریم، شیوع کووید همه چیز را سخت‌تر کرده است. وی گفت: برای تحقق رویای اویشی هر کاری می کنم.

پس از تولد آویشی در سال 2011، حدود 17 میلیون نفر به جمعیت بنگلادش اضافه شد.

این رشد به عنوان یک داستان موفقیت در سلامت در این کشور محسوب می شود، اما رشد جمعیت در این کشور کاهش قابل توجهی را نشان می دهد. زنان بنگلادشی در دهه 1980 دارای 6 فرزند بودند و در حال حاضر میانگین تعداد فرزندان در این کشور 2 فرزند است. به دلیل تاکید بر تحصیل در بنگلادش و افزایش تحصیلات زنان، آنها خانواده های کوچک تری را انتخاب می کنند.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در دهه 2080 از 10.4 میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. اما مؤسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین بر این باورند که این امر تسریع خواهد شد و به آن خواهد رسید. 10 میلیارد نفر بین سال های 2060 تا 2070

اما پس از تولد اویشی در سال 2011، اتفاقات زیادی در جهان رخ داده است و مردم هنوز در تعجب هستند.

سمیر کی سی، یک انسان شناس از مرکز IIAS وین، می گوید: ما انتظار نداشتیم تعداد مرگ و میر ناشی از ایدز به حدی باشد که درمان بتواند این تعداد از مردم را نجات دهد. کودکانی که از این بیماری جان سالم به در برده اند، دوباره بچه دار می شوند.

از سوی دیگر، کاهش قابل توجهی در بهره وری وجود دارد.

سمیر گفت، محققان پس از اینکه تعداد فرزندان متولد شده به ازای هر زن در کره جنوبی به طور متوسط ​​0.81 بود، شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این وضعیت تا کجا پیش خواهد رفت؟

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

500 میلیون نفر از جمعیت یک میلیاردی جهان از 8 کشور هستند که بیشتر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ باروری مورد نیاز برای حفظ جمعیت 2.1 فرزند به ازای هر زن است و این نرخ بسیار کمتر از نرخ مورد انتظار در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوچ 23 ساله در بوسنی و هرزگوین به کاهش سریع جمعیت فکر می کند.

او فوق لیسانس اقتصاد دارد و دنبال کار می گردد و اگر پیدا نکرد به اتحادیه اروپا می رود. بسیاری از کشورهای اروپای شرقی با کاهش نرخ زاد و ولد و مهاجرت بالا مواجه هستند.

عدنان با مادرش فاطمه در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه می گوید: وقتی عدنان به دنیا آمد چیزهای عجیبی دیدم، پزشکان و پرستاران دور هم جمع شدند و نمی دانم چه اتفاقی افتاده است.

وی گفت: کوفی عنان، دبیرکل سازمان ملل متحد آنجا بود تا او را نوزاد 6 میلیاردی جهان خطاب کند.

فاطمه می گوید: آنقدر خسته بودم که نمی دانستم چه حالی دارم.

شش میلیارد نوزاد در جهان از عدنان بهره مند شدند. به عنوان مثال او در سن 11 سالگی با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” در رئال مادرید آشنا شد.

به نظر او شگفت انگیز است که در 23 سال 2 میلیارد نفر به جمعیت جهان پیوسته اند.