استقبال آمریکا از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت آمریکا از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از انتخاب عبداللطیف راشد به عنوان رئیس جمهور جدید عراق استقبال می کند.

لازم به ذکر است که نمایندگان پارلمان عراق روز پنجشنبه عبداللطیف رشید را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب کردند.

پس از پایان شمارش آرا در دومین دوره مجلس، «عبداللطیف رشید» توانست 162 رای و برهم صالح 99 رای به دست آورند تا «عبدالطیف رشید» رئیس جمهور عراق شود.

عبداللطیف رشید یکی از اعضای بانفوذ اتحادیه میهنی کردستان است. وی همچنین سابقه حضور در کمپین های رژیم صدام را نیز در پرونده خود دارد و از جمله کسانی بود که علیه رژیم صدام مبارزه کرد.

مسیر سیاسی زندگی عبداللطیف رشید از دهه شصت قرن گذشته با ورود او به حزب دمکرات کردستان و پس از مدتی پیوستن به اتحادیه میهنی کردستان آغاز شد. رشید تا سرنگونی رژیم بعثی در سال 2003 در چندین راهپیمایی و نشست مخالفان مرحوم صدام معدوم شرکت کرد.

رشید پس از سال 2003، سال سرنگونی رژیم صدام، یک قدرت سیاسی بود. وی همچنین سابقه تدریس در دانشگاه سلیمانیه عراق را دارد.

وی از سپتامبر 2003 تا دسامبر 2010، سرپرست وزارت منابع آب دولت عراق در کابینه نوری مالکی بود. وی از دسامبر 2010 مشاور برهم صالح، رئیس جمهور کنونی عراق بوده است.

اتحادیه میهنی کردستان عراق در سال 2018 ملا بختیار و عبداللطیف رشید را برای ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد.

«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور جدید عراق نیز به «محمد شیعه السودانی» دستور تشکیل کابینه جدید این کشور را صادر کرد.