اجرای طرح پزشک خانواده برای ۲۵ میلیون ایرانی / آنتی بیوتیک قطعی شد


به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور امروز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش بهداشت گفت: در دیدار رئیس جمهور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گزارش کاملی از اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان به آیت الله رئیسی ارائه کرد.

وزیر بهداشت، درمان، توانبخشی و آموزش پزشکی گفت: انعکاس اقدامات ما باید در انعکاس خیر مردم دیده شود و اگر مردم خوب باشند، می توانیم به وظایف خود عمل کنیم.

تولید و صادرات موفق واکسن کرونا در ایران

عین اللهی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم برای مهار و کنترل ویروس کرونا از جمله واکسیناسیون عمومی، گفت: در ابتدای اقدامات دولت سیزدهم روزانه ۷۰۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در کشور جان خود را از دست دادند و بیش از ۵۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند. به بیمارستان ها بروید

وی افزود: واکسیناسیون همگانی یکی از 13 طرحی است که دولت اجرایی شده است و تا به امروز با کمک مردم نزدیک به 155 میلیون نفر را واکسینه کرده ایم، واکسیناسیون باعث کاهش ویروس کرونا شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تعداد جان باختگان کرونا در کشور گفت: متأسفانه از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا آذر 1400 حدود 122 هزار نفر از دوستان ما بر اثر این ویروس جان خود را از دست دادند. اما از دسامبر 1400 تا امروز مرگ و میر کرونا به 12000 نفر رسیده است، این نشان از کاهش تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا دارد.

کرونا هنوز تمام نشده است

عین اللهی درباره دستاوردهای ایران در تولید واکسن گفت: ایران در حال حاضر نیاز داخلی خود به واکسن کرونا را تامین کرده اما به کشور حامل واکسن کرونا نیز تبدیل شده است و تاکنون این واکسن ها به ونزوئلا و برخی کشورهای آفریقایی ارسال شده است. ، و صادر شده اند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای موفق در پیشگیری از ویروس کرونا است، تصریح کرد: نزدیک به 2 ماه است که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا کاهش یافته و تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا کاهش یافته است. به زیر 10 نفر در روز رسیده است، آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در برخی کشورهای اروپایی بالای 100 نفر است.

وزیر بهداشت، درمان و توانبخشی و آموزش پزشکی گفت: هنوز کرونا تمام نشده است، باید تدابیر و تدابیری اتخاذ کنیم و هدف ما تزریق واکسن کرونا در سال است.

عین اللهی درباره شیوع آنفلوآنزا در کشور نیز گفت: از سال 2018 به دلیل استفاده گسترده از ماسک و تعطیلی مراکز آموزشی در کشور آنفولانزا در ایران وجود نداشته است و امسال دوباره شیوع پیدا می کند و بهترین ها زمان واکسیناسیون سپتامبر و اکتبر است.

حمایت وزارت بهداشت از طب ایرانی

وزیر بهداشت، درمان، رفاه و آموزش پزشکی درباره اقدامات این معاونت در طب سنتی گفت: طب سنتی را به عنوان یک دوره دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شروع کردیم، در حال حاضر نزدیک به 400 متخصص ایرانی در رشته پزشکی حضور دارند. دوره دانشگاه هایی در کشور وجود دارد.

عین اللهی با بیان اینکه کلینیک های طب ایرانی در کشور راه اندازی شده است، افزود: باید طب ایرانی آکادمیک را از طب تجربی ایرانی به وضوح جدا کنیم.

هزینه مقاومت آنتی بیوتیکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا مصرف آنتی بیوتیک در درمان آنفولانزا موثر است، گفت: آنتی بیوتیک ها برای عفونت های ثانویه آنفولانزا موثر هستند اما امروز شاهد استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها در این بیماری هستیم. کشور.

عین اللهی در خصوص سهم بازار آنتی بیوتیک در روزهای گذشته گفت: میزان تولید آنتی بیوتیک در 7 ماه گذشته مانند کل سال قبل است اما برخی از شرکت هایی که قرار بود تولید آنتی بیوتیک را افزایش دهند. کار نمی کند. بنابراین، ما شاهد کمبود کوتاه مدت آنتی بیوتیک هستیم.

افزایش سطح بازرسی از لوازم پزشکی

وی از افزایش سطح نظارت بر ملزومات پزشکی خبر داد و گفت: تصمیم داریم علاوه بر سامانه تی تک، مانیتورینگ چند سایتی و بازرسی میدانی را انجام دهیم، آنها نیز مانند سایر ابر سامانه ها دارای باگ هستند.

وزیر بهداشت، درمان، توانبخشی و آموزش پزشکی ادامه داد: در عین حال تاکید می کنم مصرف دارو به ازای هر نفر در کشور بسیار بالاست، باید به فایل الکترونیکی متصل شود و ضوابط را رعایت کند.

داروسازان و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر

وی همچنین به اجرای طرح دروار اشاره و تاکید کرد: این طرح از قاچاق مواد مخدر در کشور جلوگیری می کرد و از سود تولیدکنندگان از محل فروش دارو جلوگیری می کرد نه به ما، این تفاوت خوب و نیم است. -درآمد گران

عین اللهی طرح دارو را بسیار موفق دانست و گفت: اجرای طرح داروی الکترونیک ضروری است، سرعت پیشرفت این طرح از 10 درصد در ابتدای دولت به بالای 90 درصد رسیده است، بیماران می توانند از آنها استفاده کنند. نسخه الکترونیکی برای 2 بار

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره بیمه همگانی در کشور با بیان اینکه حدود 6 میلیون خانوار در 3 رده پایین جامعه هستند، بیمه شده رایگان هستند و تاکید کرد: در تلاش هستیم تا اگر مردم ایران بیمار هستند، آنها نگران درمان هستند.” بیماری نه هزینه های درمان

وی با اشاره به بودجه مجلس برای درمان بیماری های خاص، از راه اندازی صندوق بیماری های خاص در کشور خبر داد و گفت: امید است با در نظر گرفتن درآمد بهتر از محل، خدمات بیشتری به بیماران خاص کشور ارائه شود. مجلس

پزشک خانواده برای 25 میلیون نفر

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از اجرای طرح پزشک خانواده در کشور خاطرنشان کرد: ساختار پزشک خانواده در کشور ایجاد شده و اجرای آن بهتر است، باید 35 میلیارد دلار اعتبار بگیرد.

عین اللهی ادامه می دهد: پزشک خانواده تنها به معالجه خانواده نیست. اما مولفه پیشگیری با آنالیز و آزمایش های دقیق وجود دارد و اکنون طرح پزشک خانواده برای 25 میلیون نفر اجرا می شود و شروع به درآمدزایی به شهرستان می کنند.

جذب بیش از 4 هزار داوطلب

وی در خصوص افزایش توان دانش آموزان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی گفت: در کنکور امسال 20 درصد افزایش قدرت از 7 هزار دانش آموز به 10 هزار و 600 دانش آموز افزایش یافته است.

وزیر بهداشت، درمان، توانبخشی و آموزش پزشکی همچنین گفت: برای اولین بار در تاریخ بیش از 4000 دستیار وجود دارد که با تکمیل ظرفیت دانشگاه ها این تعداد افزایش می یابد. کلید رشد گروه ها ارتباط فضایی است.

عین الهی در سخنانی درباره کنفرانس سلامت در قاهره، شاخص های سلامت ایران را جلوتر از کشورهای منطقه دانست و گفت: این موفقیت بزرگی برای ایران است.

وی با بیان اینکه مصرف سرانه سیگار ما به اندازه کافی مناسب نیست، گفت: باید در این زمینه تلاش جدی کنیم.

افزایش 10 هزار تخت بیمارستانی در بیمارستان ها

وزیر بهداشت درباره دیگر اقدامات مهمی که از ابتدای دولت سیزدهم برای درمان و سلامت انجام شده است، افزایش 10 هزار تخت در 79 مرکز بهداشتی را یکی از این اقدامات دانست.

عین اللهی همچنین گفت: پرداخت صدقه را که تصویب نشد از سال 1385 در شورای کل بیمه سلامت تصویب کردیم و پرداخت وجه برای خیران از ماه گذشته آغاز شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز عملیات ژن درمانی و تحقیقات موفق مرتبط با آن در کشور خبر داد و گسترش امکانات پزشکی در کشور را از برنامه های این اداره کل برشمرد.

وی به چالش جمعیت اشاره کرد و تائید کرد که 7 سال فرصت داریم تا مشکل جمعیت را حل کنیم.

انتهای پیام/