آیت‌الله رئیسی در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس: پذیرش بدون ضمان معنا ندارد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در گفت وگو با برنامه 60 دقیقه شبکه سی بی اس درباره توافق هسته ای گفت: ما برای دستیابی به رضایت خوب و عادلانه جدی هستیم. اما در این توافق باید تضمینی وجود داشته باشد که آمریکا نتواند از این توافق خارج شود.

وی افزود: آمریکایی ها توافق را زیر پا گذاشتند. آنها این کار را کردند، و اگر شما به حقیقت خود صادق نباشید، معنایی ندارد. ما نمی توانیم به دلیل آنچه در گذشته برای ما رخ داده است، به آمریکا اعتماد کنیم. اگر ضمانت نباشد، اعتمادی (به آنها) نیست.

آیت الله رئیسی در ادامه استفساریه درباره استفاده صلح آمیز ایران از انرژی اتمی گفت: ما به انرژی هسته ای برای مصارف پزشکی، کشاورزی، نفت و گاز نیاز داریم.

وی همچنین در مورد ادعای غرب مبنی بر ساخت بمب اتمی صحبت کرد که بارها به آن پاسخ داده ایم، این ادعاها کذب است و جمهوری اسلامی ایران نیز بارها گفته است که بمب اتم در برنامه توضیحی ما جایی ندارد.

آیت الله رئیسی درباره بحث تبادل اسرا با آمریکا گفت: بسیاری از ایرانیان در آمریکا زندانی بودند و ما بارها اعلام کرده ایم که این یک موضوع انسانی است و به آمریکا می گوییم می توانیم با آنها صحبت کنیم. از مذاکرات هسته ای اگر این اتفاق بیفتد، این یک موضوع بشردوستانه است که می توان با آن مذاکره کرد.

رئیس جمهور ایران درباره رفتن به مجمع عمومی سازمان ملل و احتمال دیدار با رئیس جمهور آمریکا نیز گفت: خیر. فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد. ما به مذاکره و دیدار با رئیس جمهور آمریکا اعتقادی نداریم و آن را غیر ضروری می دانیم.

آیت الله رئیسی همچنین درباره تفاوت دولت بایدن و ترامپ به خبرنگار سی بی اس گفت: دولت جدید آمریکا می گوید با دولت قبلی اختلافاتی وجود دارد و اطلاعات زیادی از سوی آنها ارسال شده است اما ما ندادیم. هر تغییری در حقیقت پیدا کنید

رئیس جمهور همچنین گفت که تحریم ها علیه مردم ایران بسیار ظالمانه است و برای ما مهم است که تحریم ها را لغو کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره هولوکاست و اینکه آیا باید به هولوکاست اعتقاد داشت یا خیر، گفت: مسائل تاریخی باید توسط محققان و مورخان بررسی شود. همچنین شواهدی مبنی بر وقوع چنین رویدادی (هولوکاست) وجود دارد که باید توسط محققان و مورخان به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

آیت الله رئیسی مردم فلسطین را مردم اصلی کشور فلسطین و ساکنان آن دانست و افزود: مردم فلسطین حق دارند اما اکنون آواره و از سرزمین خود رانده شده اند و آمریکا از این فرهنگ جعلی حمایت می کند.

آیت الله رئیسی گفت: کسانی که امروز دست به دست حکومت صهیونیستی می دهند (کشورهای مرتبط با تل آویو) نیز از گناهان این دولت هستند.

آیت الله رئیسی در پاسخ به سوال قتل وحشیانه سردار قاسم سلیمانی توسط سران نظام سابق و سوال انتقام جویی گفت: دستور کشتن سردار سلیمانی توسط رژیم سابق و شخص ترامپ جنایتکار است.

وی در پاسخ به مجری شبکه سی‌بی‌اس که چه قیمتی دارید، گفت: آنچه ما دنبال کرده‌ایم و خواهیم داشت، عدالت است، اما جنایت‌هایی که آمریکا در دنیا انجام می‌دهد، نمی‌کنیم.

انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول در نظر بگیرید