آیا کارت سوخت جایگاه داران اخذ شده است؟


به گزارش تجارت نیوز، آیا کارت سوخت جایگاه داران جمع آوری شد؟

به گزارش بازار، پس از اعلام کاهش 100 لیتری بنزین به ازای هر 3000 تن، صف‌های طولانی در مقابل پمپ بنزین‌ها تشکیل شد. بسیاری معتقدند دولت در حال حل معمای قیمت بنزین است.

صف های طولانی شب گذشته در پمپ بنزین ها بسیاری از مردم را به یاد گرانی بنزین در دولت حسن روحانی انداخت. بسیاری معتقدند معمای قیمت بنزین کم کم حل می شود. بر اساس اطلاعیه وزارت نفت، سهمیه 3 هزار تنی بنزین از 250 لیتر به 150 لیتر کاهش یافت. علاوه بر این، برخلاف آنچه گفته می شود، در بسیاری از ایالت ها اطلاعاتی از کارت سوخت برای جایگاه داران وجود ندارد. اگرچه مسئولان دولتی در ساعات گذشته اعلام کردند که از افزایش قیمت بنزین خبری نیست و سهمیه بنزین نیز پرداخت شده است، اما ناباوری مردم نسبت به این خبر باعث تداوم حضور دارندگان خودرو در پمپ بنزین ها شده است. شب تقاضا در برخی از پمپ بنزین ها افزایش یافته است و پمپ بنزین ها دیگر قادر به ارائه خدمات نیستند.

مصرف بنزین در کشور چقدر است؟

اخیراً مصرف بالای بنزین در محافل نفتی گزارش شده است. جواد اوجی وزیر نفت چند روز پیش در مراسم راه اندازی طرح گاز در هفته دولت گفت که این روزها برای بازدیدهای بعدی به ازای هر کرونا، شاهد سفرهای زیادی هستیم. که مصرف بنزین را به 130 میلیون لیتر در روز می رساند، در حالی افزایش یافته است که تولید بنزین در تمامی پالایشگاه های کشور بین 102 تا 104 میلیون لیتر در روز است. اوجی با بیان اینکه برای تامین بنزین کشور به ذخایر رفتیم، گفت: تلاش می کنیم تا ماه آینده مشکلی برای عرضه بنزین به کشور وجود نداشته باشد، این که سفرها زیاد است.

اما اطلاعاتی از رشد مصرف بنزین در اختیار مسئولان وزارت نفت نیست. سورنا ستاری فر، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: مصرف بنزین در روزهای تاسوعا و عاشورا به 120 میلیون لیتر رسید که معادل مصرف یک روز اتحادیه اروپا است.

تلاش مسئولان برای افزایش مصرف در شرایطی اتفاق می افتد که گفته شد در روزهایی از تیرماه امسال تولید بنزین در کشور به زیر 80 میلیون لیتر رسیده است. در واقع جلیل سالاری، معاون پخش و پالایش در واکنش به بازار، کاهش تولید بنزین را تکذیب کرد و گفت: تولید بنزین مانند سال های گذشته بدون کاهش است و تولید روزانه بین سال 94 است. ، 98، 100 و 104 میلیون لیتر. البته کار ساختمانی بر اساس تعداد پالایشگاه ها و تعمیرات اساسی در نظر گرفته می شود و بر اساس این عوامل کار متفاوت است.

بزرگترین مصرف کننده بنزین ایران کیست؟

اما سوال اصلی این است که دلایل اصلی مصرف بالای بنزین در ایران چیست؟ هاشم اورعی، کارشناس انرژی به بازار می گوید: در شرایطی که درهای خودروهای وارداتی در کشور بسته است و مردم مجبور به خرید یک کامیون بزرگ مواد غذایی در بازارهای طاقچه ای هستند، چگونه می توان از کاهش مصرف بنزین صحبت کرد؟

به گفته وی، اگرچه میانگین جهانی بنزین 4 لیتر در هر 100 کیلومتر است، اما گفته می شود که این رقم 8.9 لیتر در 100 کیلومتر است.

تشکیل صف های طولانی برای بنزین طی چند هفته گذشته

البته تشکیل صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها در کشور غیرعادی نیست. در روزها و هفته های گذشته تصاویر و فیلم های زیادی از صف های طولانی در شهرهای آذربایجان غربی، مازندران، خراسان و فارس منتشر شد. هر از چند گاهی بهانه جدیدی برای این لیست ها اعلام می شود. در ایالت های شمالی افزایش تقاضا به دلیل سفرهای تابستانی دلیل کمبود و در ایالت های شرقی فروش سوخت دلیل اصلی این کمبود عنوان شد. آخرین تصاویر این لیست ها مربوط به شهر مهاباد است. خطوط به عنوان دلیل اصلی عدم وجود نازل های متعدد ذکر شد.

در واقع یکی از مسئولان یکی از پمپ بنزین ها در تهران در این باره به خبرنگار ما گفت: تجهیزات پمپ بنزین سر جای خود است. اما این دستگاه ها خیلی زود خراب می شوند، مثلاً کلیدهای برق کمتر از 10 روز از شروع تولید آن در ایران به قطعه نیاز دارند و از آنجایی که مدل آن در خارج از کشور کمیاب است، معمولاً قطع کننده مدار است.

اما جنبه جالب دیگر تصمیمات دولت زمان اعلام آنهاست. غالباً در گذشته تصمیمات دولتی معمولاً در آستانه اجرا اتخاذ می شد. اما این بار شرایط فرق می کند و میزان وحشت افزایش یافته است. بر اساس اعلام وزارت نفت، سهمیه سه هزار تنی بنزین خودروها از ابتدای شهریور 100 لیتر کاهش می یابد. معمولاً تصمیم گرفته می شود و یک هفته پس از شروع اعلام می شود.