آیا بیماران تیروئیدی می توانند کلم یا سبزیجات چلیپایی بخورند؟


اگر از کم کاری تیروئید رنج می برید ، ممکن است این توصیه رایگان را شنیده باشید ، “از سبزیجات چلیپایی مانند کلم ، کلم بروکلی ، گل کلم ، سبزی خردل ، توت سیاه و شلغم اجتناب کنید.”

بیایید تجزیه و تحلیل کنیم که آیا حقیقتی در این توصیه وجود دارد.

چرا سبزیجات چلیپایی برای بیماران تیروئیدی مضر به نظر می رسند؟

سبزیجات چلیپایی منحصر به فرد هستند زیرا تماس بالایی دارند سطوح ترکیبات حاوی گوگرد به نام گلوکوزینولات که گواتروژن محسوب می شوند. Goitrogens به این معنی است که آنها می توانند با دخالت در استفاده از ید (ماده مغذی مهم مورد نیاز برای عملکرد مناسب غده تیروئید) در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کنند.

آیا باید به طور کلی از آنها دوری کنید؟

اما ناامید نشوید. لازم نیست از سبزیجات چلیپایی اجتناب کنید. آنها منبع غنی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و باید بخشی از رژیم غذایی همه باشند.

با توجه به مطالعه انجام شده در اینجا دانشگاه ایالتی اورگان، اگر کسی کمبود ید ندارد ، به نظر نمی رسد که مصرف طبیعی سبزیجات چلیپایی خطر کم کاری تیروئید را در انسان افزایش دهد. بنابراین ، مهم است که کمبود ید خود را بررسی کنید و مطمئن شوید رژیم غذایی شما کمبود ندارد.

همچنین ، اگر سطح تیروئید شما تحت کنترل باشد ، ممکن است سطح بالایی از سبزیجات چلیپایی داشته باشید. اما اگر چنین نیست ، می توانید میزان مصرف خود را محدود کنید.

اگرچه تمرکز بر سبزیجات چلیپایی است ، گواتر در غذاهای دیگر مانند سویا ، توت فرنگی ، اسفناج ، بادام زمینی و هلو نیز یافت می شود.

چگونه مصرف کنیم؟

  1. با پخت سبزیجات ، خواص گواترژنیک به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین ، از سبزیجات چلیپایی به شکل خام خودداری کنید.
  2. همه چیز در نسبتهای مناسب خوب است. می توانید با خیال راحت نصف فنجان از این سبزیجات مصرف کنید.
  3. شما نباید آب آنها را مصرف کنید ، مانند یک لیوان آبمیوه می توانید بسیار بیشتر از آنچه می خواهید استفاده کنید.

Ayla Baker ، MD ، گروه پزشکی منطقه ای Northwestern Medicine ، می نویسد: “سبزیجات چلیپایی بخشی از رژیم غذایی سالم و متعادل هستند و من بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید را تشویق می کنم که کمتر از آنها بخورند. Y.شما باید مقادیر بیش از حد و نامعقول این سبزیجات را برای مسدود کردن ید و در نتیجه تولید هورمون در تیروئید مصرف کنید. ”

اگر از توصیه های بالا پیروی کنید ، می توانید سبزیجات چلیپایی را با خیال راحت مصرف کنید. با این وجود ، همیشه ایده خوبی است که در مورد میزان سلامتی خود با پزشک متخصص تغذیه یا پزشک خود مشورت کنید.Source link

دیدگاهتان را بنویسید