آژانس نظارت و راستی آزمایی را به صورت بی طرفانه و مستقل انجام دهد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللبه گزارش خبرگزاری مهر، شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی با حضور محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و مدیرعامل سازمان انرژی اتمی ایران، محسن نظیری عسل سفیر و مدیر دائمی کشورمان در سازمان های بین المللی برگزار شد. جهان در وین، بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، قانون و مجلس و رئیس سازمان انرژی اتمی و جمعی از گروهی که آمده بودند، پیش از ظهر امروز در وین آغاز به کار کردند.

اسلامی در سخنرانی خود در این همایش به مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی رفت و در خصوص مبانی کشور و برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: آقای … رئیس جمهور، آقای مدیر کل؛ آقای محترم; ارباب من؛ سلام. آقای رئیس، ابتدا از انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس مجمع عمومی تشکر می کنم و از حمایت و همکاری هیئتم اطمینان می دهم.

وی ادامه داد: برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران با پیشرفت و گسترش عدالت منطبق است و هدف آن دستیابی به توسعه پایدار است. سند جامع راهبردی توسعه صنعت هسته ای به مدت 20 سال در سطح ملی تصویب و به برنامه سازمان انرژی اتمی ایران ارائه شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بر اساس این ماده; سهم انرژی هسته ای در بودجه برق کشور به 20 درصد از کل برق کشور افزایش می یابد و بر این اساس ساخت 10 هزار مگاوات برق جدید هسته ای برای سال های آینده برنامه ریزی شده است.

اسلامی گفت: در این مقاله توسعه تولید و استفاده از رادیو ایزوتوپ ها، استفاده گسترده از تشعشعات در حوزه های بهداشتی، کشاورزی، محیط زیست و صنعت نیز دیده می شود.

وی افزود: در این راستا جمهوری اسلامی ایران از برنامه پرتوهای امید که برنامه اصلی کنگره 2022 است استقبال می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد: این سازمان مسئولیت ویژه ای برای رسیدن به هدف جهانی برای به صفر رساندن تولید دی اکسید کربن تا سال 2050 دارد. خوشبختانه مدیرکل آژانس اهمیت این موضوع را در رویدادهای بین المللی مختلف از جمله بیست و ششمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد که در گلاسکو برگزار شد و دهمین نشست کنفرانس بازنگری NPT در نیویورک.

اسلامی توضیح می دهد: رئیسان; من می خواهم از این فرصت استفاده کنم و توضیحاتی را ارائه کنم برای من از برجام به عنوان یک توافق استفاده می کنم. برجام حاصل همکاری‌هایی است که شامل یک موازنه انعطاف‌پذیر است که شامل تعهدات و تحریم‌ها می‌شود، در حالی که ایران با توقف فعالیت‌های غنی‌سازی، کاهش سرعت و قدرت هسته‌ای و سیستم راستی‌آزمایی در مدت زمان مشخص موافقت می‌کند و طرف‌ها را باز می‌گرداند. باید تحریم‌ها و محدودیت‌های قانونی منفی مربوط به ازسرگیری همکاری‌ها و روابط مالی، تجاری و اقتصادی با ایران را حذف و به ادعاهای دروغین درباره فعالیت‌ها و ابتکارات صلح ایران پایان دهد.

وی گفت: بر خلاف میل جامعه جهانی، آمریکا با نقض مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت، از این توافق خارج شد و با توسل به سیاست مردمی فشار بالا، در اجرای آن ناکام ماند. و بیهودگی این سیاست را تصدیق کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکا پس از 2.5 سال تصمیم به تشدید تحریم ها بر بخش های مختلف اقتصاد ایران گرفته و سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا بر آن تاثیر گذاشته است. از این رو شورای اسلامی قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و حفظ منافع مردم ایران را تصویب کرد که از سوی سازمان انرژی اتمی ایران ملزم به اجرای اقدامات مشخص است.

جمهوری اسلامی ایران همچنان به توافق 2015 پایبند است

اسلامی گفت: چنانکه بارها اشاره شد; جمهوری اسلامی ایران همچنان به توافق 2015 متعهد است که اقدامات تلافی جویانه ایران را در پاسخ به نقض تعهدات طرف های دیگر اتخاذ کرده است. در صورتی که سایر طرف های این قرارداد با رفع تمامی موانع و رفع مجازات ها به تعهدات خود بازگردند. ادامه فعالیت ایران با اخذ تاییدیه قانونی از شورای اسلامی مشخص خواهد شد.

وی همچنین گفت: آقای رئيس جمهور؛ جمهوری اسلامی ایران همچنان از اجرای کامل و عدم تبعیض معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه های جامع پادمان هستند. ایران سابقه خوبی در همکاری با آژانس در این زمینه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: می خواهم شفاف سازی کنم مدیریت هیچ فعالیت یا مواد هسته ای در ایران وجود ندارد و تمام اتهامات صرفا بر اساس جعل و دروغ های دولت اسرائیل است. جمهوری اسلامی ایران قویاً از آژانس انتظار دارد که گزارش، نظارت و راستی آزمایی را به شیوه ای حرفه ای، بی طرفانه و مستقل انجام دهد.

اسلامی گفت: خوب گوش کن. رئیس جمهور محترم؛ امید است این شرکت برای حفظ صداقت و صداقت خود از هیچ بخشی فروگذار نکند. اتهامات قدیمی که در سال 2015 بسته شدند من همچنین اتهامات قدیمی را که در طول سال ها مطرح شده است را برجسته می کنم که در سال 2015 تحت اتهامات مختلف بسته خواهد شد.

وی گفت: معتقدیم آژانس باید از استناد به اطلاعات غیرموثق از منابع موثق پرهیز کند و سیستم راستی‌آزمایی قوی داشته باشد و این وضعیت تنها زمانی قابل برگشت است که تحریم‌های قانونی علیه مردم ایران به بهانه‌های واهی اعمال شود. برای گفتگو و تعامل آماده باشید.

لازم به ذکر است اسلامی در این بازدید با «رافائل گروسی» مدیرکل دفتر و برخی از دوستان سایر کشورها دیدار و گفتگو کرد.