آمریکا و ایران به توافق نزدیک هستند/ واشنگتن چهارشنبه پاسخ می دهد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی از انتظار دولت خبر داد بایدن او در این هفته آخرین پیشنهاد ایران برای احیای توافق هسته ای 2015 را بررسی خواهد کرد، اگرچه هیچ یک از طرفین به راه حل قطعی برای احیای این توافق دست پیدا نکرده اند.

در این گزارش گفته شده است که مقامات آمریکایی منتظر اظهار نظر ایران در مورد مذاکرات قبلی در روز چهارشنبه هستند. نویسنده پیشنهاد اروپا برای پاسخ و پس از آن نیاز به دور دیگری از مذاکرات در وین برای نهایی کردن جزئیات اقدام احتمالی است.

به گزارش واشنگتن پست، تحولات جدید حاکی از قریب الوقوع بودن این معامله است.

در واشنگتن، دولت بایدن مخالفت‌های سیاسی زیادی از سوی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره برای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 وجود دارد، از سوی دیگر، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا تقریباً بلافاصله گفته است که در مذاکرات مسائلی وجود دارد و ایران باید با آن برخورد کند. مورد بررسی قرار گرفت.

دو روز پیش، “ند پرایس گفت: ما از نزدیک واکنش ایران به برنامه هسته ای خود را زیر نظر داریم. حرف ماست برکت کی گفته م ما آماده بازگشت به توافق هسته ای هستیم. اما ایران این شور و شوق را نشان نداده است! مذاکرات چند ماهه توسط ایران به تعویق افتاد! پاسخ ایران را پس از بحث و گفتگو با دوستانمان خواهیم داد. ما در حال انجام مذاکرات داخلی و خارجی در مورد واکنش ایران هستیم و به سرعت در حال حرکت هستیم. ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای مقابله با موضوع هسته ای ایران است. ما برنامه هسته ای ایران را چالشی برای امنیت ملی خود می بینیم و در حال انجام مذاکرات در این زمینه هستیم. ما در تلاش هستیم تا در اسرع وقت به درخواست های ایران پاسخ مستقیم بدهیم.

دیروز، “میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی جهان مستقر در وین در پیامی توئیتری درباره لغو مذاکرات ضد ایرانی گفت: اگر آمریکا و ایران موفق شده باشند بر اختلافات جدید خود فائق آیند، ممکن است به زودی، خوبه. نماینده روسیه در سازمان های بین المللی جهان در وین این لود شده وی ادامه داد: زمان تکمیل توافق بازیابی برجام بدون تاخیر فرا رسیده است.