آلمان به مفهوم چین واحد پایبند است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار بین المللی


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور به اصل چین واحد برای بررسی اوضاع پیرامون تایوان پایبند است و معتقد است که تغییرات در وضعیت فعلی باید با توافق دوجانبه انجام شود.

شولتز وی در این رابطه گفت: وضعیت بحران در اطراف تایوان باعث نگرانی شده است، ما نیز مانند آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر به سیاست چین واحد پایبند هستیم و این بدان معناست که تغییر سبک زندگی باید تدریجی باشد. آمیز و باید با توافق دوجانبه انجام شود.»

شولتز این بنیاد گرفتن در مقاله ای در یک روزنامه آلمانی اعلام شد و گفت: “هدف این سیاست مبتنی بر قانون، تصمیم مسالمت آمیز است. آمیز درگیری ها، حمایت از حقوق بشر و اقلیت ها و تجارت آزاد و عدالت بین المللی.

رهبر آلمان در این زمینه همچنین گفت که پکن به دوست مهم برلین تبدیل شده است، اما روابط دو کشور باید تغییر کند زیرا پکن تغییر کرده است.

شولتز وی با بیان اینکه عمل گرایی ضروری است، خاطرنشان کرد: سه سال از آخرین سفر آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان به چین می گذرد و در این مدت چالش ها و شانس اروپا، شرق آسیا به ویژه در روابط وجود دارد. بین آلمان و چین افزایش یافته است.

گفته می شود شولتز برای رفتن به چین در 4 نوامبر. او برای اولین بار در پکن با شی جین پینگ رئیس جمهور چین دیدار خواهد کرد. در این سفر رئیس جمهور آلمان نیز دیدار کردری کوچیانگنخست وزیر چین نیز صحبت کرد. گفتگوها بر روابط دوجانبه، درگیری در اوکراین و محیط دشوار تنگه تایوان متمرکز خواهد بود.

اوضاع در اطراف تایوان پس از نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل ماه جاری تشدید شد. مرداد یعنی سه ماه پیش وارد این جزیره شد. پکن از سفر پلوسی به عنوان نشانه حمایت از جدایی طلبی و انجام عملیات نظامی متعدد در منطقه انتقاد کرد. با وجود این وضعیت، بسیاری از کشورها از جمله آلمان گروه هایی را به جزیره فرستاده اند او مشکل در آزمایشگاه افزایش یافته است.

تایوان از سال 1949 از سرزمین اصلی چین مستقل شده است. پکن این جزیره را استان خود می داند، اما تایوان معتقد است که کشوری مستقل است اما به دلیل نگرانی از اقدامات چین اعلام استقلال نکرده است. پکن مخالف روابط دیپلماتیک با تایپه است و حاکمیت چین بر این جزیره را غیرقابل انکار می داند.