آخرین گزارش آژانس در مورد ایران شهریور


به گزارش تجارت نیوز، وزیر امور عمرانی کشورمان با حضور در دهمین اجلاس اجلاس سران خبرگان، گزارشی از آخرین تحولات جهان و جهان و دستاوردهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد. همان زمان. -عصر دولت سیزدهم و پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه تغییر کمی و کیفی بازیگران در فضای بین المللی و افزایش بازیگران دولتی و غیردولتی در این فضا بیان می شود، اظهار کرد: تمام تلاش آمریکا برای ایجاد سیاست جدید است. تمهیدات امنیت در منطقه جایگاهی ندارد، جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است و هیچ طرفی نمی تواند نقش و نقش مهم جمهوری اسلامی ایران را در ترتیبات سیاسی امنیتی منطقه نادیده بگیرد.

امیرعبداللهیان وضعیت کنونی محیط جهانی را ناپایدار و متحول و متحول کننده نظام جهانی و وجود کانون های مشکلات متعدد در مناطق مختلف جغرافیایی جهان دانست و گفت: در این شرایط جمهوری اسلامی ایران کشتی آرامی است. در دریای متلاطم جهان

شارل میشل: توافق با ایران را رها نمی کنیم

رئیس شورای اروپا گفت: با وجود علائم منفی مرتبط با پیشنهاد اتحادیه اروپا، توافق هسته ای با ایران را رها نمی کنیم.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» امروز در پیامی در توئیتر خود، رئیس شورای اروپا، نوشت: با وجود نشانه‌های منفی در مورد پیشنهاد اتحادیه اروپا، توافق هسته‌ای با ایران را رها نمی‌کنیم.

شارل میشل: توافق با ایران را رها نمی کنیم

رئیس شورای اروپا در بخشی دیگر از سخنان خود درباره نقش ویژه روسیه در اوکراین نیز هدف از تحریم های مسکو را مجبور کردن این کشور به پایان دادن به جنگ علیه اوکراین دانست. ماه های آینده برای اتحادیه اروپا سخت خواهد بود و بسیاری از شرکت ها به دلیل هزینه های انرژی متضرر خواهند شد.

لازم به ذکر است که مذاکرات رفع تحریم ها در دولت سیزدهم از ابتدای دی ماه سال گذشته در شهر وین آغاز شد، اما به دلیل عدم قدرت واشنگتن، این مذاکرات در اسفندماه به پایان رسید.

پس از وقفه چند ماهه و در پی سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، دور جدید مذاکرات در روزهای 7 و 8 تیرماه در دوحه قطر برگزار شد.

گروه‌های اروپایی و غربی به‌ویژه آمریکا پیش‌تر گفته بودند که اسناد توافق تکمیل شده است، اما تیم مذاکره‌کننده کشورمان اعلام کردند به دلایلی هنوز توافقی حاصل نشده است. این توافقی بود که واشنگتن در سال 2015 از آن خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که ثبات نشانه لغو تحریم هاست که برای دستیابی به توافق ضروری است.

آخرین گزارش دولت درباره ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید ضمن پاسخ به ادعای «موضوعات باقی‌مانده» اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر بیش از ۱۹ برابر حد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این آژانس دریافت که ذخایر ایران در 21 آگوست (30 مرداد) 3940 کیلوگرم برآورد شده است که نسبت به برجام 131.6 کیلوگرم افزایش یافته است. آخرین گزارش سه ماهه

رویترز همچنین گزارش داد که گزارش سه ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که «ذخایر اورانیوم ایران تا 60 درصد غنی‌سازی شده است، نزدیک به درجه تسلیحات، که بیش از آن چیزی است که باید باشد.» و برای غنی‌سازی مجدد بمب هسته‌ای.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که در گزارشی از سوی آژانس به کشورهای عضو، این آژانس دریافته است که «بر اساس آخرین گزارش ماهانه، تخمین زده می‌شود اورانیوم غنی‌شده به شکل هگزافلوراید اورانیوم در ایران، گاز غنی‌شده و سانتریفیوژ به ۶۰ درصد رسیده باشد. این صنعت در 30 می منتشر شد. 12.5 کیلوگرم افزایش یافته و به 55.6 کیلوگرم رسیده است.

بر اساس این گزارش، همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مانند فصول گذشته بیانیه دومی را صادر کرد که در آن آمده بود: «ایران هنوز پاسخ‌های موثقی درباره منشأ ذرات اورانیوم در سه منطقه ارائه نکرده است. به نظر می رسد اکثر آنها قدیمی هستند و اداره در حال حاضر در حال بررسی است، اما منتشر نشده است.

در این گزارش با تکرار ادعاهای قدیمی آمده است: مدیرکل به طور فزاینده ای نگران است که ایران در مورد مسائل دفاعی باقی مانده گزارش شده تاکنون با آژانس همکاری نکرده است، بنابراین هیچ پیشرفتی برای حل این مسائل وجود ندارد.

در بیانیه دوم آمده است: “دولت در موقعیتی نیست که بگوید برنامه هسته ای ایران صرفاً صلح آمیز است.”

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ژوئن سال جاری قطعنامه‌ای را تصویب کرد که تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین‌المللی برای کشف «مواد هسته‌ای نامشخص» در «بسیاری از مکان‌های نامشخص در ایران» متهم کرد. آژانس اعلام کرد ایران تسلیحات هسته‌ای خود را نقض تعهداتش بر اساس معاهده NPT اعلام نکرده است.

در واکنش به این تصمیم، ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملکرد بسیاری از دوربین‌های امنیتی آژانس در ایران را متوقف کرده است. در بیانیه‌ای که در آن زمان توسط سازمان انرژی اتمی منتشر شد، آمده است: «جمهوری اسلامی ایران همکاری گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است و آژانس این را به‌خاطر ایران نمی‌داند. فقط به لطف این همکاری نه، بلکه به گونه ای که کار ایران نامیده شده است، به همین دلیل تصمیم گرفته شد که عملکرد دوربین های فوق امن دستگاه اندازه گیری روی خط سطحی OLEM غنا و جریان متوقف شود. متر دفتر، به مراجع ذیربط ارسال شده است.

سازمان انرژی اتمی نیز در این بیانیه اعلام کرد: در واقع بیش از 80 درصد دوربین‌های فعلی این سازمان دوربین‌های امنیتی هستند و این دوربین‌ها تا حد امکان به کار خود ادامه می‌دهند.

ادعاهای جدید صنعت هسته ای علیه ایران در حالی مطرح می شود که دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها علیه ایران پس از پنج ماه وقفه از 13 آگوست در وین آغاز شد و در 17 آگوست با حضور هیات های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت. انجام این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز گفت که بسته درخواستی جدیدی را روی میز ارسال کرده است که شامل راه‌حل‌های جدید برای رفع مشکل است. تحریم ها و فعالیت های هسته ای ایران

جمهوری اسلامی ایران در 24 آگوست اعلام کرد که پاسخ و دیدگاه خود را در مورد درخواست های اتحادیه اروپا ارائه کرده و منتظر پاسخ از سوی ایالات متحده است. طرف آمریکایی نیز دوم شهریورماه اعلام کرد که پاسخ خود را به ایران ارسال کرده است.

جمهوری اسلامی ایران لغو تحریم‌ها، کسب تضمین برای تداوم برجام و حذف ادعای پادمان آژانس اتمی را به‌عنوان خواسته‌های کلیدی در مذاکرات برای لغو تحریم‌ها تایید کرده و گفته است که دوباره بازخواهد گشت. توافق دوجانبه در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی برای مردم ایران به همراه خواهد داشت.